Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek?

0
Podziel się:

Do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma zachęcić bezrobotnych do otwierania własnych firm.

Początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek?
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Komisja Przyjazne Państwo chce im zafundować im czteromiesięczne wakacje ubezpieczeniowe. Do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma zachęcić bezrobotnych do otwierania własnych firm.

Zgodnie z nim osoby otwierające po raz pierwszy działalność gospodarczą będą mogły skorzystać z tzw. wakacji ubezpieczeniowych. Przez okres 4 miesięcy opłacanie składek ZUS byłoby dla nich dobrowolne. Oprócz tego przez 24 miesiące od rozpoczęcia działalności płaciłyby preferencyjne składki w wysokości 20 proc. minimalnego wynagrodzenia. Obecnie jest to równowartość 30 proc. pensji minimalnej.

Niższe składki opłacaliby również ci przedsiębiorcy, którzy prowadzili już kiedyś działalność, lecz od jej zamknięcia do założenia nowej firmy minęły 3 lata. W tej chwili przerwa w działalności musi wynosić przynajmniej 5 lat, żeby po powrocie skorzystać z możliwości ulgi w składkach.

Zmiany popierają posłowie PO i PSL, którzy pracowali nad dokumentem w komisji Przyjazne Państwo. Projekt nie do końca podoba się natomiast resortom zdrowia oraz pracy i polityki społecznej. Ministerstwa sprzeciwiają się przede wszystkim pomysłowi wprowadzenia wspomnianych wakacji ubezpieczeniowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;przedsiebiorca;nie;musi;placic;skladek;zus,110,0,828014.html) Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS Przepisy ubezpieczeniowe przewidują sytuacje, w których prowadzenie pozarolniczej działalności nie rodzi dla przedsiębiorców tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t73805.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/za;zmiany;w;chorobowym;zus;zaplaci;26;mln;zl,115,0,697459.html) Za zmiany w chorobowym ZUS zapłaci 26 mln zł Wszyscy pracownicy będą mieli wypłacane świadczenia w tej samej wysokości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t134640.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/zus;i;ofe;po;zmianach;wszystko;pozera;inflacja,72,0,828232.html) ZUS i OFE po zmianach. Wszystko pożera inflacja Wysokość środków zgromadzonych na subkontach sprawdzimy w sieci dopiero w przyszłym roku.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)