Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek handlowy oddala się? "Nie ma ciśnienia, by dalej to ciągnąć"

6
Podziel się:

Urzędnicy zdają sobie sprawę, iż opracowanie nowej ustawy o podatku, który zapewni dochody do budżetu, zadowoli Komisję Europejską i zostanie zaakceptowany przez handlowców jest właściwie niemożliwe.

Podatek handlowy oddala się? "Nie ma ciśnienia, by dalej to ciągnąć"
(Andrzej Stawiński/Reporter)

Ministerstwo Finansów straciło zapał do przygotowania nowej wersji daniny, jaką miałyby płacić sklepy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Powołując się na dobrze poinformowane źródła rządowe, dziennik pisze, że urzędnicy zdają sobie sprawę, iż opracowanie nowej ustawy o podatku, który zapewni dochody do budżetu, zadowoli Komisję Europejską i zostanie zaakceptowany przez handlowców jest właściwie niemożliwe.

Zdaniem rozmówcy "DGP", w ministerstwie "nie ma ciśnienia, by dalej to ciągnąć" a wicepremier Mateusz Morawiecki, który od tygodnia kieruje tym ministerstwem, też nie zadeklarował, że podatek handlowy jest priorytetem.

Ryzyko, że podatek w zmodyfikowanej wersji znów zakwestionuje KE jest duże.

W 2017 roku fiskus miał uzyskać z podatku handlowego 1,2 mld zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
T.
6 lat temu
Podatek handlowy oddala się zaś ceny w marketach już dawno wzrosły zauważalnie .
Kowalski
6 lat temu
Podatek handlowy dla dużych sieci handlowych jest niezbędny żeby uratować drobny polski handel na straganach i w małych sklepach. Jest dużo bardziej potrzebny niż wolne niedziele dla pracowników hipermarketów do czego zmierza rząd. Budżet jest tak napięty, że nie można sobie pozwolić na utratę jakichkolwiek pieniędzy które powinny trafiać do skarbu państwa. Zagraniczne lobby handlowe sprawiło, że KE zakwestionowała niemal natychmiast słuszny i niewysoki podatek opracowany przez ministra Szałamachę. Dlatego tymbardziej należy ten podatek wprowadzić w zmienionej formie naliczając go od zajmowanej przez market powierzchni tak jak jest to m.in. we Francji. Zagraniczne lobby handlowe musi wiedzieć że handlując i zarabiając w Polsce musi działać wg naszych zasad i praw, które ustanawia Sejm RP a nie uciekać się do instytucji unijnych pod pozorem udzielania publicznej pomocy finansowej przez państwo co jest niezgodne z prawem unijnym. Notabene jakoś w Unii nie zgłaszano takich zastrzeżeń gdy Niemcy udzieliły oczywistej i jawnej pomocy publicznej ratując swoje stocznie czy fabryki samochodów VW. Reasumując ten podatek musi zostać wprowadzony, choćby dla przykładu aby zagraniczne sieci handlowe wiedziały, że zarabiając u nas są zobowiązane prowadzić swoją działalność wg naszych zasad, których nie unikną nawet poprzez lobbing w Brukseli.
Nie lubię PIS...
6 lat temu
TAK BYWA Z OBIETNICAMI PISowców !!!
wito
6 lat temu
Kasa jest pusta, więc szukają jej gdzie się da. Podniosą nam podatki lub sfinansują swoje programy plus długiem, który będziemy musieli spłacić my - obywatele., ale najważniejsze, że wybory wygrane. Będziemy się martwić później, albo niech się martwią ci, co przyjdą rządzić za jakiś czas. O przyszłość musimy zatroszczyć się sami. Jedynie edukacja zawodowa i finansowa może nas ustrzec przed finansowymi kłopotami. Słyszeliście o książce "Emrerytura nie jest Ci potrz.ebna" o tworzeniu swojego majątku? Wiele "polskich" przykładów.
log
6 lat temu
oddala się bo myślą że jak podpiszą CETA to dostaną te pieniądze które zaplanowali. I przestało mnie już dziwić dlaczego wszystkie wyliczenia dochodów miernoty Morawieckiej biorą w łeb. Podatek bankowy, handlowy, uszczelnienie Vat (owszem podłożyli kilku kolesi którym i tak nic się nie stanie) - przecież już wyliczył zyski z których oględnie mówiąc gówno wyszło. Niech pomyśli - to nie boli - że tym razem będzie to samo ( chyba ze wziął już kase za tę umowę) nic nie zarobimy a tylko sprzedadzą społeczeństwo i polski przemysł a raczej to co z niego zostało.