Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
16.12.2010 12:27

Podatek VAT 2011. Fiskus nie odda za nowe kasy fiskalne

Od Nowego Roku wchodzą w życie nowe, podwyższone stawki podatku VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VikaValter/iStockphoto)

Ministerstwo Finansów nie przewiduje zwrotu wydatków na zakup nowych kas fiskalnych - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski. Od 1 stycznia 2011 r. zmieniają się stawki podatku VAT, co sprawia, że potrzebne są nowocześniejsze urządzenia.

O refundację zakupu nowych kas fiskalnych pytał w Sejmie Stanisław Stec z SLD. Przedsiębiorcy muszą ponieść koszty wymiany starych kas na nowe, co dla małych firm może się okazać dużym obciążeniem finansowym.

Grabowski przyznał, że takie sygnały do resortu docierają, ale w ocenie ministerstwa nie jest to znaczący problem. Przypomniał, że pierwsze kasy fiskalne zostały wprowadzone 17 lat temu i faktycznie obsługiwały pięć stawek, ale od 2000 r. kasy muszą mieć siedem _ klawiszy _, a to umożliwia przejście na nowe stawki. Od 1 stycznia 2011 r. będą obowiązywały 3 nowe stawki podatkowe - 5 proc., 8 proc. i 23 proc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t26684.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/kasy;fiskalne;dla;lekarzy;i;prawnikow;coraz;blizej,98,0,648290.html) Kasy fiskalne dla lekarzy i prawników coraz bliżej

Wiceminister zaznaczył, że kasy starego typu były używane właściwie tylko w pierwszym okresie obowiązywania podatku VAT, czyli w latach 90. Od kilku lat się ich nie produkuje i wielu podatników wymieniło je już na nowe.

Według Grabowskiego, nie będzie problemu z przeprogramowaniem kas i może to zrobić sam podatnik, bez potrzeby korzystania z usług serwisanta. Dodał, że na stronach internetowych resortu jest informacja, jak sobie z tym poradzić.

Czytaj w Money.pl

Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz