Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polskie firmy celem hakerów. Eksperci ostrzegają właścicieli

Polskie firmy celem hakerów. Eksperci ostrzegają właścicieli

Fot. The Hacker © lassedesignen - Fotolia

Polskie firmy stały sie celem masowego ataku - ostrzega serwis Niebezpiecznik. Przestępcy próbuja dostać się do sieci internetowych firm odgadując hasła. Próbują się logować i jako "administrator", i jako "kadry", i jako "Joanna".

O próbach ataku na polskie przedsiębiorstwa wiadomo dzięki zgłoszeniu jednego z czytelników portalu. Pracuje w firmie obsługującej polskie spółki właśnie pod kątem bezpieczeństwa IT. Od pewnego czasu zauważył zmasowane próby dostania się do wewnętrznych sieci. W jaki sposób działają przestępcy? Próbują dostać się do systemu przez tzw. protokół RDP.

Co to jest? W najprostszych słowach, to usługa pozwalająca na podłączenie zdalnego pulpitu. Bardzo często jest wykorzystywana do zdalnego wykrycia co u użytkownika nie działa i naprawienie tego bez konieczności przyjeżdzania do klienta. I właśnie tę drogę upatrzyli sobie hakerzy. Skanują sieci firmowe właśnie w poszukiwaniu tych usług i próbują wejść.

Czytelnik Niebezpiecznika donosi, że na liście kont, do których z automatu ktoś próbuje się dostać są: administrator, kadry, biuro. Przestepcy próbują też dostać się do kont imiennych - liczą, że ktoś faktycznie ma login: Joanna, Jan, Darek.

Co się dzieje, gdy taka próba się powiedzie? Najczęściej dane na komputerze są szyfrowane i pojawia się żądanie opłacenia okupu. Jak obiecują przestępcy - po zapłacie wszystko będzie odblokowane. Często jednak tak się nie dzieje.

Niebezpiecznik radzi, by postawić na mocne hasła. Z kolei część sprzętu po prostu odłączyć od wspomnianej już usługi. To zadanie dla administratorów sieci.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
kolo
2017-08-09 13:41
Mniemam że Niebezpiecznik temu zaradzi. Należy tylko się zapisać i wnieść stosowną opłatę. Czy TAK.??????
Mariusz
2017-08-06 08:34
Od 1992 roku korzystam z internetu jak jeszcze był siecią akademicką .Wżyciu nie widziałem wirusa i antywirusa .Komputer odpalam z płyty LiveDVD .Nie używam systemów operacyjnych dyskowychA mam własną prywatną sieć komputerową
Piotr
2017-08-06 07:42
Pojawiło się wiele rad pasjonatów komputerowych, i jest to odruch pozytywny i godny naśladowania.
Natomiast nie rozumiem komentarzy nawiedzonych i...ów. Czemu mają służyć wtręty nie związane z artykułem, epitety i prymitywne odzywki.
Pokaż wszystkie komentarze (32)