Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pozew zbiorowy
16.07.2010 06:19

Pozwy zbiorowe wykończą małe firmy?

Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym pozwala występować konsumentom z pozwami zbiorowymi przeciw firmom. Mogą występować z nimi grupy poszkodowanych w wyniku m.in. zmowy cenowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Khz/Dreamstime)

19 lipca wchodzą w życie przepisy o pozwach zbiorowych. Prawnicy będą organizować grupy występujące z roszczeniami przeciw firmom - oceniają eksperci z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym pozwala występować np. konsumentom z pozwami zbiorowymi przeciw firmom.

Z takimi pozwami będą mogły występować np. grupy firm poszkodowanych w wyniku m.in. zmowy cenowej. Tego typu roszczenie będzie można skierować nie tylko w stosunku do przedsiębiorcy, ale także wobec gminy czy skarbu państwa. - _ Niewykluczone, że z możliwości tej skorzystają osoby poszkodowane w wyniku powodzi _ - mówi partner w kancelarii CMS Cameron McKenna Paweł Pietkiewicz.

Dodał, że _ to kompletnie nowe zwierzę _ w naszej rzeczywistości prawnej i gospodarczej. Te regulacje wpłyną na praktykę prawną oraz sposób prowadzenia biznesu w Polsce.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t85017.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/pozew;zbiorowy;w;polsce;od;19;lipca,151,0,629399.html) Pozew zbiorowy w Polsce od 19 lipca

Eksperci z kancelarii CMS Cameron McKenna uważają, że na pozwy grupowe najbardziej narażone będą firmy z branży bankowej i farmaceutycznej, ale także świadczące usługi masowe: z branży telekomunikacyjnej, ubezpieczeniowej, budowlanej czy turystycznej.

Według Pietkiewicza, należy liczyć się z tym, że prawnicy będą wyszukiwali sprawy nadające się do postępowania grupowego, organizowali grupy osób i występowali z pozwami.

Prawdopodobnie w tego typu spory pełnomocnicy będą _ inwestować _ własne pieniądze. _ - Naturalnie pojawi się pokusa, by wyszukiwać tego typu sprawy _ - podkreślił i dodał, że pełnomocnicy już zaczęli poszukiwania. Powiedział, że za granicą działają fundusze inwestycyjne, które zajmują się finansowaniem pozwów zbiorowych.

Zgodnie z nową ustawą, w przypadku wygranego procesu wynagrodzenie dla pełnomocnika może wynieść do 20 proc. zasądzonej kwoty; im większa grupa powodów, tym większe wynagrodzenie.

Partner w kancelarii CMS Cameron McKenna jest zdania, że w pozwach zbiorowych mogą wyspecjalizować się zwłaszcza mniejsze kancelarie. Wyjaśnił m.in., że duże firmy prawnicze najczęściej współpracują z dużymi przedsiębiorstwami, które raczej są pozywane w postępowaniach grupowych.

Dr Monika Rejdak z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zwróciła uwagę, że dzięki możliwości wystąpienia z pozwem zbiorowym konsumenci będą mogli np. uzyskać od firm małe kwoty, których obecnie nie dochodzą w postępowaniach indywidualnych. _ - Pozwy zbiorowe dają idealne możliwości dochodzenia niewielkich roszczeń _ - powiedziała.

Wskazała, że dla firmy suma roszczeń z pozwu grupowego może być znaczna. Dla konsumentów proces zbiorowy będzie tańszy od indywidualnego, pozwoli im zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas.

Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej ostrzegają, że pozwy zbiorowe _ to woda na młyn adwokatów i radców . - _ Chodzi tylko o to, by jak najszybciej zakończyć proces, będący źródłem zainteresowania mediów, i który to proces przedstawiany jest w złym świetle, czyli w sposób najatrakcyjniejszy dla ogółu _- czytamy w komunikacie. - W raz z wejściem w życie nowych przepisów pozwy grupowe mogą doprowadzić do wzrostu liczby roszczeń, szczególnie konsumenckich _ - dodano.

Pracodawcy RP obawiają się również, że brak przepisów regulujących możliwość obrony przed nadmiernymi roszczeniami może skutkować bankructwami - zwłaszcza mniejszych - firm.

Zgodnie z ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, na etapie składania pozwu grupa musi składać się z co najmniej 10 osób. Wszyscy muszą domagać się takich samych kwot. Po publicznym ogłoszeniu (np. w prasie) o wszczęciu postępowania do grupy mogą zgłaszać się kolejne osoby. Po ustaleniu przez sąd składu grupy jej członkowie nie mogą jej opuścić. Pełnomocnikiem grupy musi być adwokat lub radca prawny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t84597.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/klienci;chca;zaskarzyc;mbank;i;mutlibank,163,0,586915.html) Klienci chcą zaskarżyć mBank i Mutlibank Mają dość drogich kredytów. Będzie to jeden z pierwszych w Polsce zbiorowych pozwów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t84597.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/klienci;chca;zaskarzyc;mbank;i;mutlibank,163,0,586915.html) Klienci chcą zaskarżyć mBank i Mutlibank Mają dość drogich kredytów. Będzie to jeden z pierwszych w Polsce zbiorowych pozwów.
Tagi: pozew zbiorowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, wiadmości, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz