Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Większy ryczałt za zatrudnienie więźnia. Sejm zatwierdził zmiany w przepisach

Większy ryczałt za zatrudnienie więźnia. Sejm zatwierdził zmiany w przepisach

Fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności - przewiduje nowelizacja przepisów, którą w czwartek przyjął Sejm. Jest to kolejna zmiana będąca realizacją programu pracy więźniów.

Za nowelizacją ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności głosowało 433 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Jak wskazywał resort sprawiedliwości "zwiększone koszty pracy nie są obecnie w wystarczającym stopniu rekompensowane, co stanowi główny powód niskiego i utrzymującego się od kilku lat poziomu zatrudnienia skazanych". "Obniżenie tych kosztów powinno przełożyć się na zwiększenie zatrudnienia osób pozbawionych wolności" - podkreślało ministerstwo.

W związku z tym na mocy nowelizacji nastąpi podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności. Teraz ten ryczałt wynosi 20 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności. Po zmianach zostanie on podniesiony do 35 proc. Wypłata ryczałtu następuje na wniosek tych przedsiębiorców.

W styczniu prezydent Andrzej Duda podpisał już inną z nowelizacji mających zwiększyć zatrudnienie więźniów. Na mocy zmiany Kodeksu karnego wykonawczego, która wejdzie w życie 1 kwietnia, poszerzeniu ulegną możliwości wykonywania przez więźniów nieodpłatnej pracy na cele społeczne. Zwiększą się także finansowe możliwości Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy poprzez podniesienie z 25 do 45 proc. potrącenia na ten cel z przysługującego skazanemu wynagrodzenia. Jednocześnie z 10 do 7 proc. zmniejszy się wysokość potrąceń z tego wynagrodzenia na cele Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W państwach Europy Zachodniej wskaźnik zatrudnienia więźniów sięga 60 proc. W Polsce wzrósł od początku 2016 r. z 35 do 42 proc. Według danych Służby Więziennej codziennie prawie 26 tys. skazanych wykonuje różnego rodzaju prace, w tym 6,8 tys. - poza zakładami karnymi. 10,3 tys. to osoby zatrudnione odpłatnie, a ponad 15,5 tys. - nieodpłatnie.

Na program poszerzenia możliwości pracy więźniów składa się też plan budowy w latach 2016-2023 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować osadzeni.

Czytaj także: Skazani znajdą pracę w sortowniach. Porozumienie z Pocztą Polską

ryczałt, praca więźniów, przedsibiorca
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
poniżej 6%
2017-03-27 07:49
A co z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych? w prawie każdej instytucji państwowej próg zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie przekracza wymaganymi przepisami progu 6%. Od ponad roku staram się o prace w Urzędzie Miasta we Włocławku, posiadam studia administracyjne i nawet na zwykłego referenta czy podinspektora nie mam szans się dostać, a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w tym urzędzie permanentnie utrzymuje sie poniżej 6%. Nie potrzebuje żadnych specjalnych podjazdów czy toalet, jestem sprawna ruchowo, a mimo to zawsze znajduje się ktoś ,,lepszy" zdrowy i zostaje zatrudniany. Gdyby człowiek nie był zdany na pomoc rodziny to by wyjechał jak najdalej od tego miasta, a że jest jak jest to chodzi tylko na te rozmowy rekrutacyjne i nadzieje niepotrzebnie sobie robi !!!
US business
2017-03-25 15:38
Jesli polscy przedsiebiorcy beda zatrudniac wiezniow, dostana surowe kary pieniezne z ramienia komisji oraz pozew sadowy z ramienia sadu najwyzszego podlegajacego wspomnianej komisji rzetelnosci biznesu. W zaleznosci od rocznych zarobkow taki mandat zawsze bedzie wynosil 10% rocznych zarobkow za ubiegly rok. Komisji nie obchodza zadne ustawy loakalnych politykierow kiedy ma ona pod soba miedzynarodowe prawo oraz regulamin rzetelnosci srogo zabraniajacy firmom zatrudnianie kogos kto byl notowany. Poczta Polska pierwsza dostanie mandat na 200% i to niemaly a niezaplata mandatu jest jednoznaczna z zajeciem komorniczym placowek instytucji az do uiszczenia lub zlicytowania przedmiotow bedacych wlasnoscia np. Poczty na poczet pokrycia wartosci wplepionego mandatu. Sejm moze sobie uchwalac co chce, lecz wybor nalezy do przedsiebiorcow dla ktorych lepiej bedzie jesli zapomna o zatrudnionych skazancow. Nikt nie stoi wyzej od komisji rzetelnosci biznesu i etyki zawodowej ktora wspolpracuje bezposrednio z sadem najwyzszym za oceanem oraz interpolem a tym samym tez innymi lokalnymi sadami w Europie, ktore beda musialy akceptowac wnioski otrzymane przez kolegow po fachu z USA. Wszak to USA rozdaje karty zarowno w Europie jak i innych kontynentach, wiec NIE ZATRUDNIAJCIE smietnikowcow jesli chcecie uniknac mandatow finansowych a te zostana na 100% wplepione kazdemu kto przyjmie do pracy skazancow bedacych wrogiem numer uno elity US nadzorujacej caly rynek pracy oraz finansow w tym instytucji dzialajacych w tych branze w USA od wielu lat jak rowniez w Europie od jakiegos czasu odkad Grecja zbankrutowala a Hiszpania zyje z linii kredytowej.
jan
2017-03-24 12:36
na poczcie w pruszczu- gdanskim pracuja wieżniowie, mało co robią , pracownicy poczty boją się ich, dużo osób planuje sie zwolnić lub przejść gdzie indziej, nie zatrudniali się do pracy razem z więżniami.........................
Pokaż wszystkie komentarze (10)