Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nowelizacja pit
22.10.2009 14:13

Pracodawca nie będzie musiał rozliczać pracowniczych PIT-ów?

Senat w całości odrzucił kosztowną dla firm ustawę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

*Senat odrzucił nowelizację ustawy o PIT, nakładającą na pracodawców obowiązek rozliczenia swoich pracowników. *

Uchwalona niedawno przez Sejm nowelizacja przewidywała,że pracodawcy zaczną obliczać podatek pracowników, wypełniać deklaracje i wysłać je do urzędu skarbowego w 2011 r.
Wniosek o odrzucenie ustawy w całości złożył w środę senator Tadeusz Gruszka (PiS) wraz z grupą posłów Prawa i Sprawiedliwości.

W środę wiceminister finansów Maciej Grabowski apelował do senatorów, by przyspieszyli termin wejścia w życie nowelizacji. Rząd chciał, by zmiana zaczęła obowiązywać już w przyszłym roku, co oznaczałoby, że odniosłaby się do dochodów za 2009 r. Posłowie nie zgodzili się jednak na takie rozwiązanie.

W rozliczeniach pracodawcy mieli uwzględniać ulgi podatkowe, z których pracownik korzysta, a także jego wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego. Z rozliczenia przez pracodawcę miały korzystać osoby, które są zatrudnione u jednego pracodawcy. Pracownik, który chciałby rozliczyć się sam, musiałby do 15 stycznia zawiadomić o tym pracodawcę.

Przeciw ustawie wystąpił w środę senator Władysław Dajczak z PiS.

_ - To kolejna ustawa, która z niezrozumiałych powodów procedowana jest w szaleńczym tempie _ - powiedział. Ostrzegł przed _ ogromnymi _ kosztami, które będą musieli ponieść pracodawcy. _ To ustawa, która nikomu i niczemu nie służy _ - przekonywał. Grzegorz Banaś (PiS) i Marek Trzciński (PO) złożyli zaś poprawki zmierzające do tego, by rozliczenie przez pracodawcę następowało tylko na wniosek pracownika, a nie obligatoryjnie, jak to było w ustawie.

Ustawę popierał Kazimierz Kleina z PO. _ Ta ustawa może być pierwszym krokiem w kierunku uproszczenia procedur _ - mówił. Nie poparł jednak apelu resortu finansów, by przyspieszyć jej wejście w życie.

Zdaniem resortu finansów, który był autorem zmian, nowelizacja miała odciążyć z obowiązku uciążliwego, samodzielnego rozliczenia się z fiskusem ok. 4-5 mln osób. Ministerstwo zapewniało, że przedsiębiorcy otrzymają wynagrodzenia za przekazywanie podatku do urzędów skarbowych.

Nowe rozwiązanie krytykowali pracodawcy. Zdaniem PKPP Lewiatan, rozliczenie pracownika będzie kosztować firmę 100 zł rocznie.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: nowelizacja pit, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz