Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pracownia Liderów Prawa - oto pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości dla młodych prawników

Pracownia Liderów Prawa - oto pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości dla młodych prawników

Nabór do PLP właśnie się rozpoczyna. Ministerstwo Sprawiedliwości liczy, że wykształci tam prawnicze elity. Fot. belenox
Nabór do PLP właśnie się rozpoczyna. Ministerstwo Sprawiedliwości liczy, że wykształci tam prawnicze elity.

Najpierw była reforma prokuratury, potem doszło do zmian w sądownictwie. Dalszą częścią tego planu jest edukacja młodych prawników. Pomóc ma w tym Pracownia Liderów Prawa.

- Polska potrzebuje wszechstronnie wykształconych prawników, którzy będą pełnili nie tylko funkcje wykonawcze i usługowe, ale będą również propagować oraz rozwijać kulturę prawną. Potrzeba prawniczych elit, które realizować będą w swojej codziennej pracy etos służby publicznej – wylicza dyrektor Instytutu Wymiarów Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.

Mowa o projekcie pod nazwą Pracownia Liderów Prawa, pod patronatem ministra sprawiedliwości.

Nabór do PLP właśnie się rozpoczyna. W Pracowni będą prowadzone zajęcia w zakresie prawa, administracji publicznej oraz gospodarki.

Użytkownicy wieczyści a prawo własności


Według ekspertów Instytutu edukacja leży u podstaw zmian, których realizację wziął na siebie resort sprawiedliwości. Najważniejsze z nich to przepisy umożliwiające surowe karanie nadużyć związanych z podatkiem VAT. Dzięki stopniowej likwidacji tzw. luki vat-owskiej udało się sfinansować programy społeczne, które wprowadzono w ostatnim czasie. Wiele polskich rodzin odczuło też działanie nowych przepisów, które ukróciły bezkarność osób unikających płacenia alimentów.

Zmiany pozwoliły także na skuteczniejszą walkę z zorganizowaną przestępczością i lepszą pracę kierowanej przez wiceministra sprawiedliwości komisji weryfikacyjnej.

Skutecznym narzędziem okazały się również kasacje składane w imieniu obywateli do Sądu Najwyższego. Aż 60 proc. z nich zakończyło się sukcesem.

W dotychczasowych edycjach PLP, które składały się z Programu Głównego, Programu Student oraz Programu Praw Człowieka, wzięło udział już prawie 200 uczestników.

Czytaj także
Polecane galerie
Rzad to moze wyksztalcic jedynie
2018-06-01 15:45
bandytow prawniczych dla swoich celow
pesymista
2018-06-01 13:19
No nie, władza przesadza!!! Chce mieć również swoich adwokatów!!!! Panowie nie za daleko sięgacie w tej waszej "demokracji" ????
lesio
2018-06-01 13:10
Ale jaja . Patronatem jest mgr praw , który w dodatku ...." lamie " prawo . Ciekawe co na to młodzi prawnicy ? .
Pokaż wszystkie komentarze (47)