Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dług
15.07.2010 09:23

Pracownicy mogą wpisać firmę do rejestru długów

Osoby, którym pracodawcy nie wypłacają należnych wynagrodzeń, zyskały takie samo prawo do egzekwowania swoich należności jak kontrahent, dostawca czy inny partner biznesowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rodrigo Galindez/CC/Flickr)

Stara ustawa (obowiązująca do połowy czerwca) dawała możliwość dyscyplinowania dłużników, ale dotyczyło to głównie firm i innych grup podmiotów wskazanych w ustawie. Konsumenci byli w tym zakresie pozbawieni ochrony.

14 czerwca zaczęła obowiązywać nowa ustawa regulująca działanie biur informacji gospodarczej.

Osoby fizyczne mogły zostać wpisane do biura informacji gospodarczej jako dłużnicy, ale same wpisywać do BIG niesolidnych płatników już nie mogły. W praktyce statystyczny Kowalski, gdy ktoś nie wywiązywał się z zobowiązań wobec niego, był w gorszej sytuacji niż firmy, które miały dłużników.

Wpisanie przedsiębiorstwa lub przedsiębiorcy do BIG może skutkować utratą jego wiarygodności finansowej. Przedsiębiorcy, których dane znajdą się w rejestrze dłużników, napotkają na trudności w dostępie do usług bankowych czy leasingowych. Problemem stanie się również wynajmowanie nieruchomości czy chociażby podpisanie umowy z dostawcą Internetu czy telewizji. Taka firma w krótkim czasie utraci zaufanie partnerów biznesowych, co może dla niej oznaczać poważne problemy na rynku.

Autor pracuje w Rejestrze Dłużników ERIF

Tagi: dług, wiadomości, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz