Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pracownicze bony. Nie dla wszystkich po równo

0
Podziel się

Bony dla pracowników są oskładkowane, jeżeli pracodawca przyznaje je z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Pracownicze bony. Nie dla wszystkich po równo
(Reporter)
bErLAPHF

Bony dla pracowników są oskładkowane, jeżeli pracodawca przyznaje je z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych bez względu na to, w jakiej sytuacji socjalnej jest pracownik - stwierdził Sąd Okręgowy w Łomży.

Wyrok łomżyńskiego sądu dotyczy spółki, której pracownicy przez trzy lata dostawali bony towarowe od pracodawcy z okazji Świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia. Nie wszyscy otrzymywali bony o takiej samej wartości, ale decydowały o tym wyłącznie zarobki w firmie. Pracodawca nie pytał natomiast o aktualną sytuację rodzinną i materialną pracowników, a oni sami nie składali pisemnych wniosków o przyznanie bonów ani oświadczeń o dochodach rodziny.

ZUS zakwestionował to podczas kontroli. Stwierdził, że skoro pracodawca nie brał pod uwagę sytuacji życiowej, rodzinnej ani materialnej pracowników, to naruszył ustawę o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Dlatego powinien odprowadzić od nich składki ZUS.

bErLAPHH

Firma odwołała się od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego w Łomży, lecz ten pod koniec lipca br. oddalił jej odwołanie (sygn. III U 342/13). Sąd stwierdził, że nie dość, że regulamin funduszu socjalnego w tej firmie nie przewidywał przekazywania pracownikom bonów towarowych, to były one rozdzielane wbrew art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z tym przepisem przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. _ Nie ma w tym zakresie wyjątków, nawet regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może zmienić tej zasady _ - stwierdził łomżyński sąd, powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z 16 września 2009 r.

Podobne wyroki zapadły kilkakrotnie w tym roku przed sądami okręgowymi w Białymstoku i w Szczecinie. Orzeczenie szczecińskiego sądu były jednak korzystne dla pracodawców, ponieważ sąd za każdym razem stwierdzał, że pracodawca różnicował wysokość bonów w zależności od dodatkowych kryteriów rodzinnych i finansowych, pracownicy składali w tej sprawie oświadczenia, a związki zawodowe nie kwestionowały zasady przydzielania bonusów i ich wysokości.

Czytaj więcej w Money.pl
Od tych imprez trzeba płacić podatek? Czy koszty zakwaterowania, wyżywienia, dojazdu oraz inne poniesione przez pracodawcę w celu organizacji imprezy szkoleniowo-integracyjnej są dla pracowników przychodem z nieodpłatnego świadczenia?
Co pracownik uruchamia na firmowym komputerze? Niemal 60 proc. firm nie kontroluje aplikacji uruchamianych przez podwładnych.
Każdy pracownik powinien to wiedzieć Rozpoczęcie życia zawodowego łączy się nie tylko ze stresem, ale także z formalnościami. Mało kto je lubi, ale nie ukrywajmy - to one w dużej mierze kształtują naszą sytuację prawną.
bErLAPIi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)