Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prawo zamówień publicznych. Zmiany nie zadowolą przedsiębiorców?

0
Podziel się

Nowe zasady korzystania z podwykonawstwa przy realizacji zamówień publicznych mogą być niekorzystne.

Prawo zamówień publicznych. Zmiany nie zadowolą przedsiębiorców?
(Antonio Muñoz Palomares/Dreamstime)
bErkDXDp

Nowe zasady korzystania z podwykonawstwa przy realizacji zamówień publicznych mogą być niekorzystne dla przedsiębiorców i zamawiających. Firmy obciążą dodatkowymi formalnościami administracyjnymi - uważa PKPP Lewiatan.

Urząd Zamówień Publicznych przedstawił propozycje zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych. Niektóre dotyczą zasad korzystania z podwykonawców. - _ Propozycja, aby umożliwić zamawiającemu prawo żądania od wykonawcy nazw podwykonawców już w ofercie będzie oznaczała konieczność związania się z konkretnym podwykonawcą już na etapie składania oferty. To znacznie usztywni możliwości przygotowania oferty przez wykonawców. Takie ograniczenia będą szczególnie widoczne w czasie negocjacji, kiedy wykonawca będzie musiał rozmawiać nie tylko z zamawiającym, ale jednocześnie także z wyznaczonym już podwykonawcą. Będzie to ze szkodą także dla samych zamawiających _ - uważa Grzegorz Lang, ekspert PKPP Lewiatan.

Urząd Zamówień Publicznych zamierza dopuścić określenie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymagań, jakie mają spełniać podwykonawcy, proporcjonalnie do powierzonej im części zamówienia. Skutkiem tego będzie konieczność przeprowadzenia przez wykonawców swojego postępowania na wybór podwykonawcy. Ze względu na krótkie terminy na składanie ofert, rzetelne wywiązanie się z tego obowiązku przez wykonawców będzie bardzo trudne.

bErkDXDr

Wykonawca, który włączy do oferty podwykonawcę nie spełniającego wymagań zamawiającego narazi się na odrzucenie oferty, jako nie spełniającej warunków specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Aby uniknąć takiego ryzyka, wykonawcy będą zmuszeni do wypracowania wewnętrznych dokumentacji i procedur w zakresie kontroli spełniania wymogów przez kandydatów na podwykonawców. Być może konieczne będzie zwiększenie personelu administracyjno-prawnego.

Uregulowanie warunków udziału w postępowaniu dotkliwie uderzy w małe i średnie przedsiębiorstwa. Skoro spełnianie warunków określonych przez zamawiających może przesądzić o dopuszczalności oferty, ustawodawca musi liczyć się z tym, że wykonawcy będą żądali od kandydatów na podwykonawców zabezpieczeń i rekompensaty na wypadek odrzucenia oferty.

Czytaj więcej o przepisach istotnych dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy wybrali największe absurdy prawne Najczęściej wskazywali na opodatkowanie imprez firmowych oraz na ograniczenia w odliczaniu podatku od paliwa dla aut firmowych.
Premier zapowiedział głęboką korektę przepisów Donald Tusk nie wykluczył też obniżenia stawki VAT w roku 2014.
Ochrona firmowej własność intelektualnej. Kiedy nie działa? Utwory i dzieła podlegają ochronie automatycznie. Inaczej wygląda to w przypadku znaków firmowych czy efektów prac badawczych.
bErkDXDS
prawo zamówień publicznych
prawo
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)