Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
13.11.2014 12:00

Preferencyjne składki ZUS. Ile można zaoszczędzić?

Ulga trwa tylko przez pierwsze dwa lata. W przypadku zawieszenia firmy okres ten nie ulega wydłużeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Maj/Reporter)

Własny biznes prowadzony w ramach działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością odprowadzania obowiązkowych świadczeń do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Początkujący przedsiębiorca przez 2 lata może skorzystać z ulgi i opłacać tzw. "mały ZUS". W ten sposób miesięcznie może zaoszczędzić ponad 600 złotych.

Preferencyjny ZUS to niższa kwota składki na ubezpieczenia społeczne. Z tego rozwiązania nie mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat prowadziły działalność gospodarczą. Ulga nie obowiązuje również tych, którzy w ramach prowadzonej firmy chcą świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy, jeżeli w bieżącym lub ubiegłym roku byli zatrudnieni na etacie i wykonywali obowiązki o podobnym charakterze. Nie dotyczy to pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, o dzieło).

Pełne 24 miesiące

Ważny jest dzień faktycznego rozpoczęcia działalności gospodarczej, zgodny z datami zadeklarowanymi w zgłoszeniach ZFA, ZPA, ZUA. Warto zaznaczyć, że nie musi być to, ta sama data co we wniosku CEIDG-1. Jeżeli działalność zostanie zawieszona okres preferencyjnych składek nie przedłuża się.

Przykład 1

Przykład 2

Mały ZUS zależy od minimalnej krajowej

Podstawa składki na ubezpieczenia społeczne, a więc: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, nie może być niższa niż 30 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę i aktualnie wynosi 504 złote. Osoby objęte preferencyjnymi składkami są zwolnione z wpłaty na Fundusz Pracy.

Stawki obowiązujące w 2014 roku
Emerytalne Rentowe Chorobowe Wypadkowe
Źródło: Money.pl
19,52% 8% 2,45% 1,93%
98,38 zł 40,32 zł 12,35 zł 9,73 zł

Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, dlatego przedsiębiorca może zdecydować czy chce je opłacać czy też nie. Należy jednak zaznaczyć, że na jego podstawie ZUS wypłaca świadczenia pieniężne - na przykład zasiłek chorobowy.

Stopa procentowa 1,93 dla składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje w sytuacji, gdy przedsiębiorca zgłasza do ubezpieczenia nie więcej niż 9 osób. W pozostałych przypadkach wartość ta jest ustalana indywidualnie dla każdego płatnika.

Znana jest wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązująca w 2015 roku - 1750 złotych. Na tej podstawie można obliczyć wysokość składek na przyszły rok.

Stawki obowiązujące w 2015 roku
Źródło: Money.pl
Emerytalne Rentowe Chorobowe Wypadkowe
102,48 zł 42,00 zł 12,86 zł 10,13 zł

**Mały ZUS nie dotyczy składki zdrowotnej**

Wysokość składki dla wszystkich przedsiębiorców jest taka sama, zarówno dla tych, którzy opłacają mały i duży ZUS. W 2014 roku składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 270,40 zł (stanowi 9 procent wartości podstawy wymiaru).

Z kolei podstawę stanowi kwota nie niższa jednak niż 75 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. Na początku 2014 roku GUS opublikował, że kwota ta wynosi 4005,97 zł. Zatem podstawa do obliczenia składki to 3004,48 złotych.

Łączna kwota składek w 2014 roku
Żródło: Money.pl
Rodzaj składki Bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego Z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym
Ubezpieczenia społeczne 148,43 160,78
Ubezpieczenie zdrowotne 270,4 270,4
418,18 431,18

Składki ZUS trzeba opłacać w ustawowo określonym terminie:

  • do 10 dnia następnego miesiąca - jeżeli przedsiębiorca opłaca składki wyłącznie za siebie,
  • do 15 dnia miesiąca następnego - jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników.

W sytuacji, gdy termin zapłaty wypada w weekend lub inny dzień wolny od pracy, wówczas przesuwa się kolejny dzień roboczy.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez pół roku nie zapłacisz składek ZUS Obciążenia mają być niższe o 30 procent a kredyt podatkowy - dłuższy.
Zobacz, na co idą pieniądze z twojej pensji Zarabiasz 3 tysiące brutto? Połowę tego zgarnia ZUS, urząd skarbowy oraz inne instytucje.
Tagi: zus, giełda, wiadomości, kraj, porady, baza wiedzy, prawo, zakładam firmę, ubezpieczenia społeczne, msp, czołówki, firma
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz