Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przedsiębiorcy
06.08.2013 13:00

Prezydent podpisał nowelę o zasiłkach chorobowych dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnień lekarskich i urlopów macierzyńskich będą traktowani przy naliczaniu zasiłków tak, jak osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnień lekarskich i urlopów macierzyńskich będą traktowani przy naliczaniu zasiłków tak, jak osoby zatrudnione na umowę o pracę - stanowi nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Chodzi o przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowych i macierzyńskich dla przedsiębiorców ubezpieczonych krócej niż miesiąc.

Obecnie w przypadku pracowników, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi _ wynagrodzenie _, które ubezpieczony osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy. Natomiast w przypadku przedsiębiorców podstawę wymiaru zasiłku liczy się proporcjonalnie do _ przepracowanych _ dni miesiąca.

Celem ustawy jest doprowadzenie do zrównania w prawach do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego ubezpieczonych prowadzących działalność gospodarczą z ubezpieczonymi będącymi pracownikami.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, którą we wtorek podpisał prezydent, wprowadza zasadę, zgodnie z którą do ubezpieczonych niebędących pracownikami stosować się będzie podobne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami.

_ Zgodnie ze znowelizowanym art. 49 ustawy w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego podlegania ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, podstawę wymiaru zasiłku stanowić będzie pełna zadeklarowana kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składek, nieograniczona do faktycznie +przepracowanych+ dni miesiąca _ - wyjaśniła Kancelaria Prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
To jest bat na niepłacących w terminie Nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ma zmniejszyć opóźnienia w płatnościach między firmami.
Sąd po stronie podatnika. Porażka fiskusa Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że podatnik, który wyleasinguje bankowóz, może odliczyć cały VAT zawarty w ratach leasingowych i w cenie paliwa.
Jednak można odliczać VAT od paliwa do... Właściciele półciężarówek mogą odliczać VAT zawarty w cenie paliwa - potwierdził wiceminister finansów Jacek Kapica.
Tagi: przedsiębiorcy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, wiadmości, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz