Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Gowin
20.10.2012 09:40

Procesy gospodarcze będą się toczyć szybciej

Minister sprawiedliwości chce, żeby przedsiębiorcy mogli załatwiać w jednym miejscu wszystkie sprawy rejestrowe, upadłościowe i procesowe, z zachowaniem najwyższych standardów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

*Resort sprawiedliwości liczy na radykalne przyśpieszenie procesów gospodarczych i upadłościowych. Ma temu służyć - wzmocnione kadrowo - powstające w stolicy Centrum Sądownictwa Gospodarczego oraz wydziały ds. upadłościowych w 16 sądach w kraju. *

Pomysł, o którym mówił w tzw. drugim expose premier Donald Tusk oraz minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, polega na skoncentrowaniu w jednym miejscu i w ramach jednego okręgu całości warszawskiego sądownictwa gospodarczego. Dotychczas funkcjonują osobno sąd gospodarczy dla okręgu Warszawy lewobrzeżnej i dla Warszawy Pragi.

Jak dowiedziała się PAP, resort chce, aby w jednym budynku przy ul. Czerniakowskiej 100A w Warszawie, działał jeden duży sąd gospodarczy - w instancji rejonowej i okręgowej. Przedsiębiorcy mogliby tam załatwiać wszystkie sprawy rejestrowe, upadłościowe i procesowe, z zachowaniem najwyższych standardów. Gowin mówił, że liczy na pozytywny wpływ zmian na wizerunek sądownictwa gospodarczego i poprawę oceny Polski w raporcie Doing Business co do sprawności postępowania gospodarczego.

W Centrum Sądownictwa Gospodarczego na poziomie okręgowym pracować ma co najmniej 64 sędziów, 1 referendarz, 21 asystentów i 62 urzędników oraz co najmniej 86 sędziów, 88 referendarzy, 260 urzędników i 23 asystentów w sądzie rejonowym. Resort podkreśla, że stworzenie CSG oznacza skumulowanie w jedynym miejscu prawie 10 procent krajowego wpływu spraw gospodarczych z około 300 polskich sądów rejonowych oraz 20 proc. wpływu krajowego z ponad 40 sądów okręgowych.

Aby CSG było sprawnym organizacyjnie i merytorycznie sądem, przydzielono tam dodatkowe kilkanaście etatów sędziowskich z puli 100 etatów wygospodarowanych przez resort dla sądownictwa warszawskiego. Pracę sędziów ma też wspomóc kilku asystentów.

Tworzenie Centrum ma następować sukcesywnie. Początkiem jest przejmowanie właściwości w sprawach gospodarczych od sądu na Pradze. Do końca tego roku CSG ma otrzymać w budynku na Czerniakowskiej kolejne około 1000 m kw.; od wiosny Centrum otrzymało już 1500 m kw. na potrzeby dodatkowych sal rozpraw, sekretariatów i innych pomieszczeń.

Poprawę sytuacji przedsiębiorców ma zapewnić zmiana prawa upadłościowego i naprawczego, na mocy którego syndyk i sąd prowadzą postępowanie upadłościowe spółki, która popada w finansowe tarapaty. Przygotowywana przez ministerstwo sprawiedliwości w porozumieniu z resortem gospodarki zmiana ma na celu - jak mówił Gowin - ratowanie, a nie likwidowanie przedsiębiorstw.

Postępowania mają się toczyć sprawniej także dzięki temu, że w kilkunastu sądach rejonowych w Polsce powstałyby wyspecjalizowane, wzmocnione kadrowo wydziały ds. upadłościowych, zajmujące się tylko sprawami tego typu.

- _ W ministerstwie opracowywane są różne warianty tego rozwiązania _ - poinformowała rzeczniczka resortu Patrycja Loose. Jak podkreślała, obecnie sprawy upadłościowe są rozpatrywane w czterdziestu kilku wydziałach mieszanych procesowo-upadłościowych. Założenia do projektu nowelizacji ustawy, które powstają w porozumieniu z resortem gospodarki, Gowin zapowiedział na koniec roku. Na koniec lutego zaplanowane jest przygotowanie projektu.

Według Gowina powstać ma również internetowy Centralny Rejestr Upadłości z informacjami o upadających przedsiębiorstwach do kupienia przez zainteresowanych inwestorów.

Czytaj więcej w Money.pl
Spory gospodarcze będą rozpatrywane jak inne Wchodzi w życie obszerna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego.
Chcą nowego podatku za jazdę samochodem Jazda służbowym samochodem po godzinach pracy będzie opodatkowana? Ministerstwo Gospodarki ma plan.
Siedem sposobów na niższy podatek Wprowadź meble i komputer do środków trwałych i poddaj amortyzacji, a zapłacisz niższy podatek.
Tagi: Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz