Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
|

Profil zaufany założysz w okienku pocztowym

0
Podziel się:

Oferta ma pomóc w załatwianiu spraw urzędowych przez internet.

Profil zaufany założysz w okienku pocztowym
(Piotr Fotek / Reporter)

Poczta Polska uruchomiła nową usługę wspierającą funkcjonowanie elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Od 19 grudnia za jej pośrednictwem można aktywować tak zwany profil zaufany, dzięki któremu załatwisz wiele spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu.

- _ Jest to projekt pilotażowy i będzie trwał przez kilka najbliższych miesięcy. _- informuje pracownik działu komunikacji społecznej, Pani Żaneta Czyżniewska. Jeżeli wsparcie Poczty Polskiej dla usług e-administracji zda egzamin, profil zaufany będzie można potwierdzić w kilkuset oddziałach w całym kraju. Aktualnie usługa dostępna jest wyłącznie w pięciu warszawskich placówkach:

  • UP Warszawa 116 ul. Reymonta 12,
  • UP Warszawa 13 ul. Puławska 166,
  • UP Warszawa 148 ul. Gościnna 2,
  • UP Warszawa 44 pl. Szembeka 1,
  • UP Warszawa 37 ul. K Wyki 11a.

Wizyta na poczcie to końcowy etap rejestracji. Pracownik urzędu pocztowego może wyłącznie zweryfikować i zatwierdzić uprzednio zarejestrowane konto na platformie e-PUAP. Przypomnijmy, że trzeba podjąć trzy podstawowe kroki: założyć konto na platformie e-PUAP, wypełnić wniosek i potwierdzić dane osobowe w wyznaczonym punkcie. Do tej pory taką obsługę zapewniały wybrane urzędy skarbowe i oddziały ZUS. Jeżeli wszystko będzie w porządku, czyli dane we wniosku będą zgodne z dowodem osobistym, wówczas profil zaufany zostanie aktywowany i będzie można z niego korzystać.

Profil zaufany jest to usługa internetowa, i co ważne jest bezpłatna. Dzięki elektronicznej rejestracji konta na platformie e-PUAP każdy ma prawo załatwiać sprawy urzędowe online. Od tematów związanych w prowadzeniem własnego biznesu: rejestracja firmy, zgłoszenia do ZUS czy urzędu skarbowego po sprawy obywatelskie takie jak: złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego lub Karty Dużej Rodziny, czy zgłoszenie zmian w aktach stanu cywilnego. Lista wszystkich spraw jest dostępna na stronie www.epuap.gov.pl.

Na początku przyszłego roku za pomocą profilu zaufanego będzie można załatwić dwie kolejne sprawy. Pierwsza to rozliczenie roczne PIT-37, które za podatnika może zrobić bezpośrednio urząd skarbowy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Z kolei Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od nowego roku zacznie wdrażać tak zwane e-zwolnienia lekarskie. Docelowo mają zniknąć papierowe druczki ZUS ZLA (dawny druk L4), a ich miejsce zastąpią formularze przesyłane drogą elektroniczną. W tym przypadku również wymagane będzie posiadanie konta na platformie e-PUAP.

Czytaj więcej w Money.pl
Zwolnienie lekarskie. To musisz wiedzieć Jeśli spóźnisz się z dostarczeniem L4, dostaniesz mniej pieniędzy.
Nie wymienisz dowodu? Uważaj na grzywnę Jeśli nie zrobisz tego w odpowiednim terminie, popełnisz wykroczenie.
baza wiedzy
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)