Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prowadzenie firm rodzinnych będzie prostsze?

0
Podziel się

Ponad milion firm w Polsce to firmy rodzinne, one mają ogromny udział w naszym PKB, w liczbie miejsc pracy, w sukcesie gospodarczym kraju - mówił prezydent.

Prowadzenie firm rodzinnych będzie prostsze?
(Piotr Tracz/REPORTER)
bEpxuQPV

Ponad milion firm w Polsce to firmy rodzinne, one mają ogromny udział w naszym PKB, w liczbie miejsc pracy, w sukcesie gospodarczym kraju - mówił prezydent Bronisław Komorowski. Zapewnił, że w jego kancelarii prowadzone są prace, które mają ułatwiać prowadzenie takich firm.

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim zorganizowano - w ramach Forum Debaty Publicznej - konferencję _ Społeczne i gospodarcze znaczenie firm rodzinnych . - Bardzo się cieszę, że jest wola rozmawiania o sprawach, które pasują do dwóch zagadnień ważnych dla mnie strategicznie w czasie mojej prezydentury: rodziny i przedsiębiorczości rozumianej jako szczególna troska wobec małych i średnich przedsiębiorstw _ - mówił prezydent, otwierając konferencję.

Podkreślił, że firmy rodzinne w warunkach polskich to przede wszystkim mały biznes. _ Aczkolwiek warto zwrócić uwagę na to, że wracamy do dobrych tradycji, kiedy to istniały w Polsce wielkie firmy rodzinne, które wyznaczają do dzisiejszego dnia kierunek naszych marzeń o polskiej przedsiębiorczości, stabilności firm i osiągnięciach w każdym obszarze _ - dodał.

bEpxuQPX

Komorowski zaznaczył, że dla sukcesu gospodarczego ważna jest głęboka motywacja. _ Tą motywacją w działalności biznesowej zawsze są pieniądze, ale pieniądze mogą być różne. Pieniądze mogą i powinny być tylko częścią motywacji. Powinna być motywacja o wiele dalej idąca: szukania bezpieczeństwa własnego, własnej rodziny, bezpieczeństwa rodzin pracowników. To jest też problem aspiracji i ambicji, aby prowadząc firmę, dostrzegać, że pieniądze jeszcze nie są wszystkim, że to, co zrobimy z tymi pieniędzy, z firmą - to jest to wielkie wyzwanie _ - mówił.

_ Myślę, że wśród tych motywacji ważna jest motywacja związana z wola trwania ponad pokolenie, ponad swoje własne życie _ - dodał prezydent. Zauważył, że prowadzenie firmy rodzinnej może również lepiej motywować do dbania o jej dobre imię - szczególnie, jeśli firmowana jest nazwiskiem właścicieli.

_ Jestem pewien, że ta motywacja jest nie do zastąpienia. I w tym kryje się znaczna część sukcesu firm rodzinnych - wyzwala myślenie o firmie w dłuższej perspektywie, z wolą zadbania o to, by się rozwijała i działania bezpiecznie _ - przekonywał.

Komorowski zwrócił uwagę, że obecnie firm rodzinnych jest to już w Polsce ponad milion i one mają swój ogromny udział w PKB, w liczbie oferowanych miejsc pracy i w sukcesie gospodarczym kraju.

bEpxuQQd

Mówił również o konieczności polepszania warunków funkcjonowania dla firm rodzinnych. _ Mamy świadomość, że jest potrzeba dalszego reformowania ładu gospodarczego właśnie pod kątem potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw _ - podkreślił Komorowski. Wskazał m.in. na system podatkowy i kodeks pracy, przypomniał, że jego kancelaria już rozpoczęła szereg prac w tym kierunku, m.in. skierowała do Sejmu nowelizację ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która - w jego ocenie - ułatwi rozwiązywanie wielu problemów. Wskazał również na przygotowaną przez kancelarie tzw. zieloną księgę dotyczącą rekomendacji związanych z kierunkiem prac na rzecz poprawienia funkcjonowania prawa.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie obniżki VAT, za to reguła wydatkowa W 2011 roku rząd podnosząc VAT o 1 punkt procentowy, zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, czyli w 2014 roku.
Komorowski chce nowej ordynacji podatkowej Prezydent powiedział, że istotnym źródłem sukcesu gospodarczego Polski były i są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Będzie łatwiej z VAT-em? Jest ważny podpis Od stycznia mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące małych firm.
bEpxuQQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)