Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
|

Prywatne wyjście w godzinach pracy. Nie zawsze trzeba je odpracować

0
Podziel się:

Prawo oficjalnie zezwala na takie rozwiązanie. Jest jednak kilka warunków.

Prywatne wyjście w godzinach pracy. Nie zawsze trzeba je odpracować
(Bartosz Krupa/East News)

Potrzebujesz zerwać się z pracy bo masz do załatwienia prywatny interes? Masz do tego prawo, pod warunkiem, że pracodawca wyrazi zgodę, a taką nieobecność trzeba odpracować. Można odrobić to jednorazowo lub na tak zwane raty.

W sierpniu 2013 roku weszła w życie nowela przepisów prawa pracy, dzięki czemu uregulowana została kwestia odpracowania prywatnego wyjścia w czasie pracy. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 151 par. 21 K.p. odrabianie nieobecności nie musi wiązać się koniecznością wypłacania dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny. Pod warunkiem, że pracodawca zadba o to, aby pracownik miał zapewniony 11-godzinny odpoczynek. Znaczy to, że czas pracy w ciągu doby nie może przekroczyć 13 godzin (art. 132 K.p.). W przeciwnym razie, bez względu na fakt, że pracownik odpracowuje swoje prywatne wyjście, za pracę po godzinach będzie należało się dodatkowe wynagrodzenie.

Przykład 1 Pracownik kilkakrotnie wnioskował do pracodawcy o pozwolenie na załatwienie prywatnych spraw w godzinach pracy. W związku z tym musi odpracować łącznie 7 godzin. Biorąc pod uwagę, że obowiązuje go 8 godzinny dzień pracy, pracownik nie będzie mógł odpracować nieobecności jednorazowo. Z punktu widzenia Kodeksu pracy musi zostać zachowane prawo do ciągłego, 11-godzinnego odpoczynku, dlatego w tym przypadku w ciągu doby maksymalnie można odpracować 5 godzin. Z kolei, gdyby ten sam pracownik pracował w systemie 12 godzinnym, wówczas na dobę mógłby odpracować maksymalnie 1 godzinę. *Wniosek i zgoda pracodawcy *

Wniosek do pracodawcy w sprawie prywatnego wyjścia z pracy powinien mieć formę pisemną, mimo że nie nakazują tego bezpośrednio przepisy. Warto jednak zaznaczyć, że zdaniem specjalistów takie rozwiązanie stanowi dokument rzeczowy, chociażby w kwestii formalnej dotyczącej odpracowania tego typu nieobecności. W przypadku braku wyżej wymienionego dokumentu, nie ma jasnego potwierdzenie, że praca po godzinach to właśnie odrabianie prywatnego wyjścia.

Przykład 2

Nie gwarantują tego przepisy, dlatego to pracodawca powinien zadbać, aby na podstawie wewnętrznych przepisów wprowadzić obowiązek pisemnych wniosków w sprawie prywatnego wyjścia w godzinach pracy. W przypadku dużych zakładów, które zatrudniają więcej niż 20 pracowników należy to zrobić w regulaminie pracy. Natomiast mniejsze firmy powinny zamieścić odpowiedni zapis dotyczący prywatnych wyjść w dokumencie: informacja dla pracownika.

Co ważne, pracownik nie musi podawać dokładnego powodu wyjścia z pracy. Zakładając sytuację, że powodem chwilowego zwolnienia jest wizyta u lekarza, nie ma obowiązku o tym fakcie informować pracodawcy. Wystarczy, że we wniosku wskaże przyczynę - z powodu spraw prywatnych.

Odpracowanie wyjścia prywatnego powinno nastąpić jeszcze w tym samym miesiącu, w który miało miejsce wyjście z pracy w celach prywatnych.

*Wezwanie na świadka *

Są jednak szczególne przypadki, w których pracodawca musi zgodzić się na prywatne wyjście pracownika w godzinach pracy. Mowa tutaj o sprawach urzędowych, na przykład - wezwanie do urzędu, sądu, prokuratury czy policji. Taki obowiązek wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwienia nieobecności w pracy oraz udzielenia pracownikom zwolnienia od pracy.

Nie można jednak do pracy po prostu nie przyjść. Pracownik musi uprzedzić pracodawcę o tym, że nie będzie go w pracy ponieważ został wezwany na świadka do sądu. Potwierdzeniem takiej nieobecności jest zaświadczenie - wezwanie na świadka.

Co ważne nieobecność jest usprawiedliwiona i nie wymaga odpracowania. Pracownik w pełni zachowuje prawo do wynagrodzenia. Inaczej jednak jest w przypadku postępowania sądowego. W takich okolicznościach pracownik otrzyma pensję adekwatnie pomniejszoną o kwotę za czas nieobecności w pracy. Wówczas zakład pracy musi wystawić zaświadczenie o wartości potrąconej dniówki. Na jego podstawie sąd wypłaci rekompensatę za utraconą część pensji nawet, gdy wezwany stawił się na rozprawie, ale nie został przesłuchany.

Czytaj więcej w Money.pl
5 rodzajów umów o pracę. Najkorzystniejsza to... Według prawa pracy istnieje 5 rodzajów umów o pracę. Zobacz, który jest najbardziej korzystny.
Te dokumenty przechowuj przez 50 lat Jeśli tego nie zrobisz, grozi ci grzywna nawet do 30 tysięcy złotych
Kodeks pracy do zmiany. Zobacz propozycje Nowe prawo przewiduje, że w Kodeksie pracy utrzymane będą trzy rodzaje umów o pracę tzn. umowy o pracę na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony.
giełda
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)