Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorca może korzystać z ulg mieszkaniowych

0
Podziel się:

Sprzedaż mieszkania wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Są jednak wyjątki od tej reguły.

Przedsiębiorca może korzystać z ulg mieszkaniowych
(Laurent SJ/CC/Flickr)

Sprzedaż mieszkania wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Jednak nie zawsze obowiązek ten powstaje, gdyż ustawodawca przewidział szereg ulg odnoszących się do tej transakcji. Choć zasady korzystania z nich są dość proste, problem pojawia się przy sprzedaży mieszkania wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Nie wszyscy przedsiębiorcy są pewni, czy również im przysługuje możliwość skorzystania z ulg.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT źródłem przychodów jest również odpłatne zbycie wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolne: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Sprzedaż wymienionych wyżej składników majątku nie zalicza się jednak do przychodów z działalności gospodarczej. Tak więc przy zbywaniu mieszkania nie ma znaczenia fakt, czy było one wykorzystywane dla celów mieszkalnych, czy dla prowadzonej działalności gospodarczej. U właściciela zawsze powstaje przychód, który nie jest przychodem z działalności gospodarczej, lecz stanowi przychód ze sprzedaży nieruchomości.

policz koszty zakupu nieruchomości

Co będzie przedmiotem sprzedaży?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (bez założonej Księgi Wieczystej)
Nieruchomość gruntowa / nieruchomość lokalowa
Cena transakcyjna:
Prowizja agencji nieruchomości: %
Wniosek do wydziału Ksiąg Wieczystych oraz wypisy aktu notarialnego - około: PLN

Podkreślić należy również, że przy sprzedaży nie w pełni zamortyzowanego mieszkania, niezamortyzowana część jego wartości początkowej nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu dla przedsiębiorstwa. Dzieje się tak z tego powodu, że uzyskane ze sprzedaży wpływy nie będą stanowiły przychodów przedsiębiorstwa, lecz prywatny przychód przedsiębiorcy. Tak więc osoba decydująca się na sprzedaż mieszkania, musi się liczyć z faktem, że od konieczności zapłaty podatku mogą zwolnić ją jedynie przewidziane ustawowo ulgi. Nie ma przy tym znaczenia, czy sprzedający jest przedsiębiorcą czy osobą nieprowadzącą działalności.

Ulgi, jakie może wykorzystać podmiot zbywający nieruchomość zależą od roku, w którym nieruchomość ta została nabyta. Jedynym zwolnieniem obowiązującym cały czas jest brak opodatkowania sprzedaży mieszkań po upływie 5 lat od końca roku ich nabycia. Również stawki podatku, które mają zastosowanie w przypadku sprzedaży nieruchomości są uzależnione od daty ich nabycia.

Mieszkania nabyte przed 31 grudnia 2006 r.

Podstawę sprzedaży nieruchomości nabytych przed końcem 2006 roku stanowi przychód, a stawka podatku wynosi 10 proc. Podatnikowi przysługuje ulga na cele mieszkaniowe. Polega ona na zwolnieniu z podatku tej części uzyskanego przychodu, która w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży mieszkania została wydatkowana na cele mieszkaniowe (np. zakup innego mieszkania, budowa domu itp.).

Mieszkania nabyte w latach 2007-2008

_ _

Podstawę opodatkowania stanowi dochód uzyskany ze sprzedaży, a stawka podatku wynosi 19 proc. Podatnikom przysługuje ulga meldunkowa. Oznacza to, że jeżeli podatnik nabył w tych latach mieszkanie i był w nim zameldowany przez okres minimum 12 miesięcy, będzie mógł skorzystać z ulgi. Nie ma przy tym znaczenia, czy był on zameldowany w mieszkaniu przed jego zakupem czy po. Ważny jest okres 12 miesięcy.

Mieszkania nabyte po 1 stycznia 2009 r.


Podstawę opodatkowania przy sprzedaży mieszkań nabytych po 1 stycznia 2009 roku stanowi dochód. Stawka podatku wynosi 19 proc., a podatnicy mogą skorzystać podobnie jak przed 2007 rokiem z ulgi na cele mieszkaniowe.

Czytaj więcej o nieruchomościach w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t129492.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;rozliczyc;podatek;od;nieruchomosci,107,0,895339.html) Jak rozliczyć podatek od nieruchomości Podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości w przypadku gruntów stanowi ich powierzchnia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nie;wszystkie;wydatki;na;mieszkanie;sa;kosztem;firmy,124,0,881788.html) Nie wszystkie wydatki na mieszkanie są kosztem firmy Część wydatków związanych z bieżącą eksploatacją mieszkania, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą zalicza się do kosztów uzyskania przychodów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t26305.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zawieszenie;dzialalnosci;a;podatek;od;nieruchomosci,33,0,881697.html) Zawieszenie działalności a podatek od nieruchomości Przedsiębiorca, który decyduje się zawiesić działalność gospodarczą musi płacić podatek od posiadanych nieruchomości według wyższych stawek.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)