Notowania

działalność gospodarcza
27.07.2018 14:57

Przedsiębiorcy nie zabiorą firmy do grobu. Ustawa o zarządzie sukcesyjnym podpisana

Śmierć przedsiębiorcy nie będzie już powodowała, że jego firma "umrze" razem z nim. Prezydent właśnie podpisał ustawę, która pozwoli na jej dalsze trwanie. To dobra wiadomość dla blisko 2 mln przedsiębiorców, prowadzących jednoosobowe firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agnieszka Sniezko/East News)
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom firm jednoosobowych

Śmierć przedsiębiorcy nie będzie już powodowała, że jego firma "umrze" razem z nim. Prezydent właśnie podpisał ustawę, która pozwoli na jej dalsze trwanie. To dobra wiadomość dla blisko 2 mln przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy.

Według danych resortu rozwoju w Polsce działa obecnie około 2 milionów jednoosobowych przedsiębiorstw. Dają pracę kilku kolejnym milionom ludzi i są prawdziwą siłą napędową polskiej gospodarki.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, śmierć osoby prowadzącej jednoosobową działalność powoduje, że firma "umiera" razem z nim. Spadkobiercy przejmują majątek zmarłego, ale bez możliwości korzystania z elementów niezbędnych dla dalszego działania firmy (takich jak umowy o pracę z załoga, które automatycznie wygasają, NIP czy decyzje administracyjne, zwłaszcza zezwolenia oraz koncesje).

Przedsiębiorca za życia może podjąć decyzję

Wkrótce się to zmieni, gdyż prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która umożliwi dalsze ich działanie po śmierci właścicieli.

Dzięki podpisanej właśnie ustawie, pomimo śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie dalej działała. Dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa będzie obowiązkiem zarządcy sukcesyjnego, który będzie prowadził przedsiębiorstwo w imieniu własnym, ale na rachunek spadkobierców i współmałżonka zmarłego przedsiębiorcy. Będzie on umocowany do czynności sądowych i pozasądowych.

- Dzięki ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorcy będą funkcjonować w otoczeniu prawnym, które umożliwia realną sztafetę pokoleń. To kolejne usprawnienie z pakietu 100 zmian dla firm, które zaczyna obowiązywać już w tym roku. Gwarantuje ono wielu firmom, które przez blisko 25 lat wolności gospodarczej budowały swój dorobek i markę, bezpieczne przejście wraz z nową generacją przedsiębiorców do kolejnego etapu rozwoju – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

VIII Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

Zarządca sukcesyjny będzie powoływany jeszcze za życia przedsiębiorcy. Jeśli przedsiębiorca sam go nie wskaże, zarządca zostanie powołany już po jego śmierci przez krąg osób określonych w ustawie (należą do nich małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie, spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy oraz spadkobierca testamentowy albo zapisobierca windykacyjny).

Następcy prawni przedsiębiorcy będą mogli w dalszym ciągu korzystać z przyznanej zmarłemu pomocy publicznej.

Pracownicy będą bezpieczniejsi

Jeśli zarząd sukcesyjny będzie ustanowiony z chwilą śmierci przedsiębiorcy, zawarte przez niego umowy o pracę nadal będą obowiązywały. Gdy zaś zarząd sukcesyjny zostanie ustanowiony dopiero po śmierci przedsiębiorcy, umowy wygasną po upływie 30 dni od dnia śmierci pracodawcy. Ustawa zawiera korzystne dla tych pracowników postanowienie, zgodnie z którym będzie im przysługiwało pierwszeństwo w zatrudnieniu w ogłoszenia rekrutacji na stanowiska, które zajmowali wcześniej.

Większość przepisów nowej ustawy zacznie obowiązywać po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia, a więc już od IV kwartału 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: działalność gospodarcza, projekt ustawy, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-07-2018

ciężarek czy gwóźdźKto opłaca Zarządcę sukcesyjnego - czy czasem nie ledwie dyszący przedsiębiorca?

28-07-2018

piadaa może chodzi o przejęcie długów , gdy zarządzasz to i odpowiadasz za zobowiązania firmy ( a przy zwykłym dziedziczeniu możesz wziąć z dobrodziejstwem … Czytaj całość

27-07-2018

adrianSkutecznie to będą teraz ścigać Matołusz Matołecki i spółka spadkobierców.

Rozwiń komentarze (14)