Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy oceniają prawo: Jest coraz więcej absurdów

0
Podziel się:

Mimo wprowadzanych zmian, ciągle mamy problemy z wieloma kuriozalnymi przepisami.

Przedsiębiorcy oceniają prawo: Jest coraz więcej absurdów
(Redbaron/Dreamstime.com)

Niebezpiecznie wzrasta ilość absurdów prawnych - tak uważa ponad połowa przedsiębiorców uczestniczących w programie Rzetelna Firma. Tylko 2 proc. spośród ponad tysiąca ankietowanych w badaniu _ Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw _ jest innego zdania, dostrzegając poprawę jakości polskiego prawa.

Co trzecia osoba prowadząca działalność gospodarczą na niedorzeczne przepisy natyka się w prawie podatkowym. Również regulacje związane z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi zawierają normy, które z punktu widzenia firm pozbawione są sensu.

Polskie prawo, mimo licznych zmian, zawiera kuriozalne przepisy, a ilość absurdów prawnych zamiast spadać, wzrasta. Tak stwierdziła ponad połowa przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu _ Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw _, przeprowadzonym przez program Rzetelna Firma. 42 proc. badanych przedsiębiorców w ciągu ostatniego roku zauważyło zwiększenie ilości niedorzecznych przepisów prawnych, natomiast 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że wzrost bubli prawnych jest zdecydowany. Żadnych zmian nie odnotowała 1/4 osób prowadzących działalność gospodarczą. Niewiele, bo tylko 2 proc. badanych, zaobserwowało poprawę jakości polskiego prawa i zmniejszenie liczby absurdalnych regulacji.

_ Ze strony przedsiębiorców płynie bardzo niepokojący sygnał. Krytycznie oceniają zmiany w polskim prawie, które zamiast być nieustannie poprawiane i służyć prowadzeniu działalności gospodarczej, nadal zawiera buble. Ustawodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że tworzenie złego prawa może prowadzić do lekceważenia przepisów i rażących nadużyć _ - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Jak pokazuje badanie, najwięcej niedorzecznych przepisów znajduje się w prawie podatkowym. Co trzeci ankietowany natknął się w ciągu ostatniego roku na absurd prawny podczas realizacji obowiązków podatkowych. Według jednej piątej ankietowanych, uciążliwe i pozbawione sensu przepisy można znaleźć w prawie pracy i systemie ubezpieczeń społecznych. 12 proc. badanych przedsiębiorców z kuriozalnymi regulacjami spotykała podczas zdobywania zezwoleń, licencji
i koncesji potrzebnych do rozpoczęcia własnej działalności. Również rozwijanie własnej firmy nie obywa się bez przeszkód. 6 proc. przedsiębiorców uczestniczących w badaniu napotkało przy poszerzaniu już prowadzonej działalności gospodarczej na przeszkody w postaci niedorzecznych regulacji. Co ciekawe, tylko 14 proc. ankietowanych nie spotkało się w ciągu ostatniego roku
z absurdami prawnymi.

_ Niejasne, skomplikowane i często kuriozalne przepisy hamują rozwój rodzimych firm. Energia przedsiębiorców, którzy chcą być uczciwi, marnowana jest na zmagania z absurdami prawnymi. Traci na tym zarówno gospodarka, jak i budżet państwa. A to właśnie państwu powinno najbardziej zależeć na tworzeniu dobrego prawa, które byłoby przyjazne przedsiębiorcom i sprzyjałoby etycznym postawom w biznesie _ - podkreśla Waldemar Sokołowski.

Z badania _ Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw _ wynika, że:

  • ponad połowa przedsiębiorców zauważyła w ciągu ostatniego roku wzrost ilości absurdów w polskim prawie;
    • tylko 2 proc. badanych zaobserwowało zmniejszenie liczby absurdalnych regulacji;
    • najczęściej na absurdy prawne przedsiębiorcy napotykają podczas realizacji obowiązków podatkowych;
    • tylko 14 proc. ankietowanych nie spotkało się w ciągu ostatniego roku z absurdami prawnymi.

Badanie _ Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw _ zostało przeprowadzone w lutym 2012 roku na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 41 000 firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.

Czytaj więcej o prowadzeniu firmy w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t126427.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/kryzys;nie;dotyka;polski;to;zasluga;sektora;msp,57,0,1027897.html) Kryzys nie dotyka Polski? To zasługa sektora MSP Jesteśmy na 2. miejscu w Unii pod względem liczby mikroprzedsiębiorstw, z największą w całej wspólnocie dynamiką wzrostu wartości dodanej brutto sektora MSP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t20694.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/pieniadze;dla;firm;czekaja;nie;tylko;w;bankach,239,0,909039.html) Szukasz pieniędzy? Nie musisz brać kredytu Przedsiębiorca musi jednak zapewnić wkład własny w kosztach realizacji celów wynoszący minimum 30 proc. wartości inwestycji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wlasciciele;firm;krytykuja;samorzady,40,0,916520.html) Firmy mają o to duże pretensje do władz Działania władz lokalnych oceniają jedynie na trójkę z plusem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)