Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Przepisy dla firm równie nieprzyjazne jak przed rokiem

0
Podziel się:

Przez nadmierne regulacje co roku tracimy 5 proc. PKB

Przepisy dla firm równie nieprzyjazne jak przed rokiem

*Liczba barier biurokratycznych dla przedsiębiorców w porównaniu z 2008 rokiem nie zmniejszyła się, ale też nie zwiększyła - to wnioski z przygotowanej przez PKPP Lewiatan _ Czarnej Listy Barier _.Waldemar Pawlakzapewnia, że przygotowywana jest ustawa mająca istotnie zmniejszyć liczbę regulacji. Minister gospodarki chce żeby jeszcze przed wakacjami wyszła ona z rządu. *

_ - Szacunki holenderskiego biura ds. analiz ekonomicznych wskazują, że rocznie tracimy około 5 proc. PKB na skutek kosztów związanych z nadmierną regulacją. Dla porównania w 2003 oceniono, że ta strata to 4,4 proc. PKB _ - mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan. _ A ponieważ nasz PKB się zwiększa to tylko można popatrzeć jak wielkie straty ponosimy. - Cieszymy się, że jesteśmy zieloną wyspą, ale moglibyśmy być dużo bardziej zieloną wyspą i w bardziej trwały sposób gdyby nie te wszystkie ograniczenia _ - dodaje.

Główne problemy
PKPP Lewiatan jako główny problem wskazuje bariery podatkowe. Instytucja krytykuje, że w ubiegłym roku w tej dziedzinie nie było postępów. _ - Nadal VAT wskazywany jest jako najtrudniejszy do rozliczania podatek _ - wyjaśnia Jeremi Mordasewicz, ekspert Lewiatana. Nowym problemem jest kwestia podatku od wartości nieruchomości. W 2009 roku zwiększyła się liczba sporów między samorządami i przedsiębiorcami. _ - Sprawa dotyczy definicji budynku i budowli. Dotychczas samorządy nie pobierały podatku od urządzeń znajdujących się wewnątrz budynku. W tej chwili samorządy łaknące większych dochodów toczą spory w tej kwestii. Po prostu samorządy chcą wliczać do podatku urządzenia, które znajdują się również wewnątrz budynków _ - mówi Mordasewicz. _ _

_ - Jeżeli roszczenia samorządów okażą się słuszne to nastąpi gwałtowny wzrost podatku. Przykładowo dotychczas podatek za blok energetyczny wynosił 3 miliony złotych rocznie, a teraz 9 milionów _ - dodaje.

Ekspert Lewiatana, krytykuje także obowiązek gromadzenia akt pracowników w formie papierowej. _ - Jesteśmy w XXI wieku, ze względu na mobilność pracowników tych akt pojawia się coraz więcej i coraz bardziej wędrują. W związku z tym gdybyśmy mogli przejść do stosowanej już na świecie zinformatyzowanej formy byłoby to dużym uproszczeniem _ - mówi Mordasewicz.

Kolejnym problemem od dawna wskazywanym przez Konfederację Pracodawców Prywatnych jest długi i skomplikowany proces rejestracji firm. Według organizacji nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zamiast skrócić procedury, wydłużyła je. _ - Wydłużył się zarówno czas rejestracji w gminach, jak i w KRS _ - mówi Mordasewicz. Dotychczas czas oczekiwania wynosił do 30 dni, obecnie wydłużył się on do 2-3 miesięcy.

_ Zajmiemy się tym _

Waldemar Pawlak przyznał, że trwają prace nad ustawą deregulacyjną. Powinna ona trafić do Sejmu jeszcze przed wakacjami.

_ - W tej chwili zakończone są uzgodnienia międzyresortowe. Zbieramy te wszystkie uwagi i poprawki, żeby doprowadzić do dyskusji na komitecie stałym i myślę, że jeszcze przed wakacjami na rządzie może stanąć. Będziemy się starali skupiać na tych sprawach co do których jest akceptacja _ - mówi szef resortu gospodarki.

Waldemar Pawlak uważa, że możliwa byłaby regulacja podobna jak w przypadku rejestrowania samochodów. _ - Jeżeli poprawnie składamy komplet dokumentów dostajemy od razu dowód rejestracyjny, który pozwala poruszać się po drodze, tzw. miękki dowód. W tym przypadku można zastosować podobną procedurę. Kiedy złoży poprawnie wniosek może dostać takie uprawnienia do bezpośredniego podjęcia działalności. I wtedy nie ma znaczenia czy dostanie on REGON w 14, czy 30 dni _ - mówi Pawlak.

Minister gospodarki chce również znieść ograniczenia w dostępach do zawodów. Kolejnym pomysłem jest zastąpienia zaświadczeń oświadczeniami.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)