Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przetargi na nowych zasadach

0
Podziel się:

Składanie odwołań będzie możliwe również w małych przetargach.

Przetargi na nowych zasadach
(PAP/Lech Muszyński)

_ Znowelizowane prawo zamówień publicznych pozwoli zmieniać warunki udziału przetargu i kryteria oceny ofert _- podaje _ Gazeta Prawna _.

Przepisy pozawalają uzupełniać niektóre dokumenty po rozpoczęciu przetargu tak, aby niepotrzebnie nie eliminować firm, które nie złożyły wszystkich dokumentów. Dokumentem, który będzie można dostarczyć później będzie również pełnomocnictwo. Doniesiony dokument będzie mógł nosić późniejszą datę, pod warunkiem jednak, że będzie potwierdzał spełnianie warunków na dzień terminu składania ofert.

Zamawiający będzie mógł wnosić poprawki do oferty. Warunkiem jest jednak, aby nie wprowadzały istotnych zmian w treści oferty. _ Określenie to jest nieostre z pewnością będzie dochodziło do sporów jaki błąd istotnie wpłynie na treść oferty a jaki nie _ - komentuje _ Gazeta Prawna _.

Składanie odwołań będzie możliwe również w małych przetargach, (obecnie jest to możliwe tylko przy zamówieniach o wartości powyżej 133 tys. euro lub 206 tys. euro - w zależności od tego kto organizuje przetarg). Uprawnienie to ograniczono. Odwołanie będzie rozpatrywane pod kątem jednego z trzech trybów:

  • niewłaściwego opisu sposobu oceny spełniania warunków;
    • bezpodstawnego wykluczenia wykonawcy;
    • bezpodstawnego odrzucenia oferty.

- _ Przedsiębiorcy budowlani będą mieli mniejsze niż dotychczas uprawnienia _ - zastrzega w wypowiedzi dla GP Robert Krynicki, radca prawny w kancelarii Krynicki, Cieślik i Partnerzy - _ Dzisiaj mogą podważać poprawność konkurencyjne oferty od wartości 133 tys euro lub 206 tys. euro. Po nowelizacji wolno im to będzie zrobić dopiero od progu 5,15 mln euro. _
Nowe przepisy będą obowiązywały w przetargach odbywających się od jutra, a zatem dotyczyć będą także już trwających postępowań.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)