Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Uciążliwy wpis do KRS. Nawet pół roku trzeba czekać na rejestrację spółki czy izby handlowej

26
Podziel się:

Sędziowie zajmujący się wpisami do KRS są tak przeciążeni obowiązkami, że na zwykłą rejestrację spółki w wielu miastach czeka się kwartał

Sądy gospodarcze są przeciążone pracą.
Sądy gospodarcze są przeciążone pracą. (PAP/Tomasz Gzell)

Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego miał gwarantować pewność obrotu, ale obecnie jest to fikcją. Wszystko przez przeciągające się procedury. Na rejestrację spółki kapitałowej można czekać nawet pół roku.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", sędziowie zajmujący się wpisami do KRS są tak przeciążeni obowiązkami, że na zwykłą rejestrację spółki w wielu miastach czeka się kwartał. Wystarczy zwykły błąd we wniosku, by wszystko wydłużyło się dwukrotnie.

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski zarzuca sądom nadmierny formalizm, ale rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński podkreśla, że sędziowie nie mogą iść na skróty.

Zobacz także: Wideo: co konstytucja biznesu oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

- Gdybyśmy naginali zasady, w razie jakichkolwiek nieprawidłowości w późniejszym funkcjonowaniu spółki znaleźliby się tacy, którzy by pytali, dlaczego sąd dopuścił do jej rejestracji - mówi gazecie Przymusiński.

Eksperci wskazują, że duże opóźnienie we wpisach do KRS powoduje, że sprawdzenie danych w KRS nie gwarantuje, że są one jeszcze aktualne, np. czy dana osoba nadal jest prezesem spółki.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców proponuje, by wpisami do KRS zajmowali się urzędnicy bankowi, z którymi państwo podpisywałoby odpowiednie umowy. Posłowie PiS uznają to za dobry pomysł, ale uważają, że potrzebne są dodatkowe analizy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
otco
4 lata temu
Za to ktoś przecież odpowiada. Rozliczać dyrektorów i urzędników, bo tak nigdy nic nie będzie działać !
pw
4 lata temu
to jest stajk włoski i okazja do zarobku dla adwokatów i różnych pośredników . Dwie grupy zawodowe na wzajem sobie pomagają . Gdzie jest Ziobro ???
ggg
4 lata temu
:-) to zrozumiałe, oni tam mają 1 ołówek na wydział, to wydaje się śmieszne ale tylko do czasu gdy zrozumiemy że wszyscy wyrywają go sobie bo na klawiaturze piszą naciskając klawisze tym 1 ołówkiem. Taka procedura a ona dla urzędników najważniejsza !
hgfghfhfgfd
4 lata temu
Sędziowie nie robią wpisów do KRS ! Tym zajmują się referendarze sądowi, których jest zwyczajnie za mało. W Warszawie akurat ciągle są wakaty, nie ma stabilności w tym zawodzie, bo pracy jest za dużo, a pieniądze nieadekwatne do obciążenia. Teraz jest ok. 40 wakatów na ok. 150 etatów referendarskich w tym sądzie. To ogromna liczba, jak ma więc być szybko. Taka sytuacja trwa od lat. Referendarzy jest zaledwie ok. 2.000 na cały kraj, podczas gdy sędziów mamy ponad 10.000. Tak to już jest w tym kraju, wszyscy utożsamiają sądy z sędziami, a tam pracują też rzesze innych ludzie, którzy wykonują rzeczywistą prace, a których się nie szanuje. Liczy się tylko interes sędziów, pozostałych się ignoruje i płaci grosze. Prośba do rządzących - przestańcie wreszcie marnować czas na sędziów, to egoiści i lenie, których nic nie motywuje do pracy, bo nic im nie można zrobić, nijak się nie da wyrzucić za lenistwo. Zajmijcie się pozostałymi pracownikami. Więcej referendarzy załatwi zaległości, są tańsi i wydajniejsi od leniwych sędziów, którzy połowę trzeba wywalić.
Wrocl
4 lata temu
Teraz weszła ulga na kota.
...
Następna strona