Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Uciążliwy wpis do KRS. Nawet pół roku trzeba czekać na rejestrację spółki czy izby handlowej

Uciążliwy wpis do KRS. Nawet pół roku trzeba czekać na rejestrację spółki czy izby handlowej

Sądy gospodarcze są przeciążone pracą. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Sądy gospodarcze są przeciążone pracą.

Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego miał gwarantować pewność obrotu, ale obecnie jest to fikcją. Wszystko przez przeciągające się procedury. Na rejestrację spółki kapitałowej można czekać nawet pół roku.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", sędziowie zajmujący się wpisami do KRS są tak przeciążeni obowiązkami, że na zwykłą rejestrację spółki w wielu miastach czeka się kwartał. Wystarczy zwykły błąd we wniosku, by wszystko wydłużyło się dwukrotnie.

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski zarzuca sądom nadmierny formalizm, ale rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński podkreśla, że sędziowie nie mogą iść na skróty.

Wideo: co konstytucja biznesu oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

 

 

- Gdybyśmy naginali zasady, w razie jakichkolwiek nieprawidłowości w późniejszym funkcjonowaniu spółki znaleźliby się tacy, którzy by pytali, dlaczego sąd dopuścił do jej rejestracji - mówi gazecie Przymusiński.

Eksperci wskazują, że duże opóźnienie we wpisach do KRS powoduje, że sprawdzenie danych w KRS nie gwarantuje, że są one jeszcze aktualne, np. czy dana osoba nadal jest prezesem spółki.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców proponuje, by wpisami do KRS zajmowali się urzędnicy bankowi, z którymi państwo podpisywałoby odpowiednie umowy. Posłowie PiS uznają to za dobry pomysł, ale uważają, że potrzebne są dodatkowe analizy.

KRS
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
otco
2018-04-12 08:30
Za to ktoś przecież odpowiada. Rozliczać dyrektorów i urzędników, bo tak nigdy nic nie będzie działać !
pw
2018-03-07 22:12
to jest stajk włoski i okazja do zarobku dla adwokatów i różnych pośredników . Dwie grupy zawodowe na wzajem sobie pomagają . Gdzie jest Ziobro ???
ggg
2018-03-01 09:18
:-) to zrozumiałe, oni tam mają 1 ołówek na wydział, to wydaje się śmieszne ale tylko do czasu gdy zrozumiemy że wszyscy wyrywają go sobie bo na klawiaturze piszą naciskając klawisze tym 1 ołówkiem.
Taka procedura a ona dla urzędników najważniejsza !
Pokaż wszystkie komentarze (26)