Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Uciążliwy wpis do KRS. Nawet pół roku trzeba czekać na rejestrację spółki czy izby handlowej

Sędziowie zajmujący się wpisami do KRS są tak przeciążeni obowiązkami, że na zwykłą rejestrację spółki w wielu miastach czeka się kwartał

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)
Sądy gospodarcze są przeciążone pracą.

Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego miał gwarantować pewność obrotu, ale obecnie jest to fikcją. Wszystko przez przeciągające się procedury. Na rejestrację spółki kapitałowej można czekać nawet pół roku.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", sędziowie zajmujący się wpisami do KRS są tak przeciążeni obowiązkami, że na zwykłą rejestrację spółki w wielu miastach czeka się kwartał. Wystarczy zwykły błąd we wniosku, by wszystko wydłużyło się dwukrotnie.

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski zarzuca sądom nadmierny formalizm, ale rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński podkreśla, że sędziowie nie mogą iść na skróty.

Wideo: co konstytucja biznesu oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

- Gdybyśmy naginali zasady, w razie jakichkolwiek nieprawidłowości w późniejszym funkcjonowaniu spółki znaleźliby się tacy, którzy by pytali, dlaczego sąd dopuścił do jej rejestracji - mówi gazecie Przymusiński.

Eksperci wskazują, że duże opóźnienie we wpisach do KRS powoduje, że sprawdzenie danych w KRS nie gwarantuje, że są one jeszcze aktualne, np. czy dana osoba nadal jest prezesem spółki.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców proponuje, by wpisami do KRS zajmowali się urzędnicy bankowi, z którymi państwo podpisywałoby odpowiednie umowy. Posłowie PiS uznają to za dobry pomysł, ale uważają, że potrzebne są dodatkowe analizy.

Tagi: krs, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2018

obywatelMylicie się. Zapytajcie ministra, na pewno odpowie jak Zalewska, że nie ma na ten temat żadnych informacji, i że na pewno wszystko jest ok i działa … Czytaj całość

21-02-2018

zibi59dobra p(i)sia zmiana

21-02-2018

MixSpółkę zakłada się przez portal EMS w kilka chwil jedyna rzecz to fakt że wszyscy muszą to zrobić przy tym samym komputerze. Dłużej się czeka na NIP … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)