Notowania

Przejdź na
rejestracja firmy
19.06.2012 16:12

Rejestracja firmy ma być znacznie szybsza

Według rządowego projektu, firmy rozpoczynające działalność gospodarczą otrzymają potwierdzenie o nadaniu numeru NIP już w ciągu trzech dni. To jednak nie wszystko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisegagne/iStockphoto)

Rząd chce, aby pracodawcy nie musieli zgłaszać Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak dodało CIR, ograniczenie procedur rejestracyjnych dla firm znajduje się w założeniach do projektu zmian w Kodeksie pracy oraz ustawach o statystyce publicznej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

_ - Zaproponowano zwolnienie pracodawców z obowiązku zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności gospodarczej _ - wyjaśniło CIR.

Zgodnie z założeniami rządu obie inspekcje dane mają uzyskiwać z rejestru podmiotów prowadzonego przez GUS i kont płatników prowadzonych przez ZUS.

_ - Według Banku Światowego oznacza to eliminację dwóch z sześciu procedur rejestracyjnych (nie będzie konieczna rejestracja w inspekcjach: pracy i sanitarnej). W rezultacie osiągniemy skrócenie czasu rejestracji o dwa dni _ - podkreślono.

Założenia przewidują, że firmy rozpoczynające działalność gospodarczą mają otrzymywać od naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenie o nadaniu numeru NIP w ciągu trzech dni (teraz to 14 dni). Według CIR oznacza to, że rejestracja firmy w skarbówce ma być krótsza, a przedsiębiorca będzie mógł wcześniej rozpocząć działalność gospodarczą.

CIR poinformowało, że projekt ten wynika z zapowiedzi premiera Donalda Tuska ujętych w expose.

Czytaj więcej w Money.pl
70 pomysłów na to jak ulżyć firmom. Trzeci pakiet Pawlaka Zobacz, jakie zmiany szykuje resort gospodarki i czy mają one szanse wejść w życie.
Poznaj sposoby na ograniczanie kosztów W czasie nawet nieznacznego pogorszenia koniunktury koszty prowadzenia własnej działalności zaczynają coraz bardziej ciążyć.
O ile wzrośnie płaca minimalna? Oni ostrzegają Zdaniem przedsiębiorców zbyt wysokie podniesienie najniższego wynagrodzenia spowoduje większą inflację i obniży konkurencyjność polskich firm.
Tagi: rejestracja firmy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz