Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rejestracja spółki z o.o. przez internet jest już możliwa

Rejestracja spółki z o.o. przez internet jest już możliwa

Fot. Pressmaster/Dreamstime

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi spółkę z o.o. możemy zarejestrować przez internet. Nowy sposób jest prostszy i pozwala na rejestrację w jeden dzień. Posiada też jednak pewne wady.

Szybkie zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie on-line umożliwiła nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Przed zmianami wymagana była obecność notariusza w momencie spisywania umowy. Następnie musieliśmy czekać do 7 dni na rejestrację firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Od nowego roku notariusz jest już zbędny. Obecnie wystarczy, że sami założymy konto w specjalnym systemie teleinformatycznym, wypełnimy udostępniony tam elektroniczny formularz, opatrzymy go podpisem elektronicznym i klikniemy Wyślij.

Pierwszym krokiem do rejestracji spółki jest założenie konta w specjalnym systemie, który udostępnia Ministerstwo Sprawiedliwości (https://ems.ms.gov.pl/). Zobowiązana jest do tego nie tylko osoba wypełniająca wniosek, lecz również każdy ze wspólników.

Rejestrując spółkę w trybie internetowym potrzebujemy kapitału początkowego, który wynosi minimalnie 5 tys. zł. Może go jednak stanowić wyłącznie gotówka, ponieważ ekspresowa procedura nie pozwoli na wnoszenie wkładów niepieniężnych w postaci aportów, czyli np. samochodów, lokali czy papierów wartościowych. Będziemy mogli to robić dopiero później, chcąc podwyższyć kapitał zakładowy.

Warto zaznaczyć, że wnoszenie wkładów niepieniężnych w przypadku spółek z o.o. rejestrowanych tradycyjnie możliwe jest już na etapie składania wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT DOWIESZ SIĘ Z SERWISU E-PRAWNIK.PL

Czytaj więcej o zakładaniu firmy w Polsce
Rejestracja firmy w jeden dzień
Od stycznia wniosek o założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prześlemy przez internet.
Spółki z o.o. - od 2012 r. rejestracja online
Rząd zastrzega, że rejestracja internetowa spółek będzie uprawnieniem, nie obowiązkiem.


internet, rejestracja, spółka
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Mirmił
178.235.9.* 2012-05-23 13:52
Tak, ale wcale nie przyspiesza tak sprawy założenia spółki z o.o. jakby się mogło wydawać, na potwierdzenie to: http://www.sp-z-oo.pl/zakladanie-sp-z-oo/rejestracja-spolki-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia-przez-internet
karen657
83.6.20.* 2012-03-20 19:35
A ile to kosztuje? Też 1000 PLN?