Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS szykuje nowelizację ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Giertych: tekst jest szokujący

727
Podziel się

"PiS wprowadza regulacje umożliwiające wywłaszczenie każdego przedsiębiorcy" - alarmuje w najnowszym wpisie na Facebooku Roman Giertych.

Roman Giertych ostrzega przed nowym projektem PiS
Roman Giertych ostrzega przed nowym projektem PiS (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
bDYoQYut

Prawnik prześwietlił projekt, który przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości - nowelizację ustawy o odpowiedzialności prawnej podmiotów zbiorowych. I streścił nowe przepisy krótko: tekst jest szokujący.

Jak punktuje Giertych, projekt zakłada konfiskatę majątku przedsiębiorcy za każde naruszenie prawa przez jego firmę. Co więcej, do wykazania naruszenia prawa nie jest wymagane skazanie kogokolwiek za przestępstwo.

"Konfiskatę orzeka sąd na wniosek prokuratora również w tym przypadku, gdy przedsiębiorca uzyskał nieświadomie korzyść majątkową z przestępczego działania innego podmiot" - dodaje prawnik.

bDYoQYuv
Zobacz także: Zobacz też: Komisja śledcza ds. Amber Gold. Giertych kontra Wassermann

Dalej: pracownicy, którzy doniosą na swoją firmę np. na "niezachowanie należytej staranności", mają podlegać ochronie przed zwolnieniem. Mogą też uzyskać odszkodowanie od firmy do 1 mln złotych.

bDYoQYuB

Prokuratura może już w czasie postępowania wprowadzić ze skutkiem natychmiastowym zarząd przymusowy - pisze Giertych. Dopiero po jego wprowadzeniu głos będzie zabierał sąd i zatwierdzał decyzję prokuratora. Bez sądowego zatwierdzenia prokurator będzie też mógł zakazać zawierania umów, obciążania majątku, prowadzenia działalności. Będzie też mógł wstrzymać dotację lub subwencję.

Prawnik bije na alarm, że ustawa działa wstecz - prokuratura będzie mogła szukać "haków" w działalności organizacji do 10 lat przed wejściem ustawy w życie. Jak podkreśla, projekt nowelizacji nie dotyczy tylko firm, ale wszystkich "podmiotów zbiorowych", w tym na przykład partii politycznych.

"Wejście w życie tej ustawy oznacza koniec prywatnej własności w Polsce. Cały majątek może być w każdej chwili zabrany przez państwo. I to bez udziału sądu" - konkluduje Giertych.

Projekt nowelizacji datowany jest na 25 maja. Na razie jest na etapie opiniowania i nie jest jeszcze przesądzony jego dalszy los.

bDYoQYuC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDYoQYuW
prawo
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(727)
Uczciwa
3 lata temu
BLADY STRACH padł na złodziei i oszustów. Brawo PiS !
kondominium w...
3 lata temu
domniemam ze zachodnie firmy som poza zasiegiem tej ustawy co jest naturalne bioronc status kolonialny pl
jola
3 lata temu
Takich ludzi jak pan Giertych trzeba nam we władzy !
bDYoQYuX
Ciekawski
3 lata temu
sądząc po ilości troli, to sprawa może być poważna
Expert
3 lata temu
Giertych w ogóle nie jest kompetentny, aby wypowiadać się w tej sprawie.
...
Następna strona