Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rpo
26.05.2008 16:37

RPO domaga się prawa w internecie

Rzecznik wzywa rząd do wydawania elektronicznych dzienników urzędowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski domaga się wyjaśnień od Rządowego Centrum Legislacji w sprawie opóźnień realizacji przepisów dotyczących wydawania dzienników urzędowych w wersji elektronicznej.

Obowiązek wydawania dzienników urzędowych oraz ogłaszanych w nich aktów prawnych w formie elektronicznej wprowadzała ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych z 2005 roku. Jednak do tej pory nie ma regulacji, które nadawałyby zapisom elektronicznym walor urzędowy.

RPO podkreślił, że takie przepisy miały się stać częścią systemu prawa od początku 2006 roku. - _ Od daty tej upłynęły ponad 2 lata, jednak organy ustawowo zobowiązane do wprowadzenia odpowiednich regulacji nadal nie wywiązały się z ciążącego na nich obowiązku _ - zaznaczył.

- _ Budowa państwa prawa, w którym świadomi posiadanego statusu prawnego obywatele w pełni kształtują swoje prawa i obowiązki w życiu prywatnym i publicznym, wymaga zapewnienia ze strony właściwych organów państwa odpowiedniego dostępu do formalnych źródeł prawa _ - przypomina Kochanowski w przekazanym w poniedziałek PAP liście do szefa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Bereka.

Rzecznika nie zadowala umieszczanie na stronach internetowych dzienników urzędowych. Przyznał, że jest to postęp, ale - jak podkreślił - ze względu na ich nieoficjalny charakter nadal nie jest to realizacja obowiązku ustawowego.

- _ Będę wdzięczny za poinformowanie mnie o stanie prac nad wprowadzeniem elektronicznej publikacji przepisów posiadających walor autentyczności oraz szczegółowe wykazanie przyczyn powstałych opóźnień _ - zakończył swój list rzecznik.

Tagi: rpo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, wiadmości, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz