Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch Palikota chce rozszerzyć abolicję dla przedsiębiorców

0
Podziel się:

Według Ruchu Palikota, nowy projekt zawiera szereg niedociągnięć, które partia chce naprawić składając odpowiednie poprawki.

Ruch Palikota chce rozszerzyć abolicję dla przedsiębiorców
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Klub Ruchu Palikota złoży poprawki do tzw. ustawy o abolicji dla przedsiębiorców zalegających ze składkami na ZUS; partia chce rozszerzyć grupę przedsiębiorców uprawnionych do skorzystania z prawa do umorzenia składek - poinformował w środę poseł RP Łukasz Gibała (na zdjęciu).

Gibała na konferencji prasowej w Sejmie tłumaczył, że projekt tzw. ustawy o abolicji dla przedsiębiorców dotyczy umorzenia zaległych składek na ubezpieczenia społeczne za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

_ - Autorzy tego projektu - posłowie PO - argumentują, że chodzi o to, że duża część tych przedsiębiorców jest obecnie w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a ponadto ściągalność tych składek jest bardzo niska - ok. 6 proc. - w związku z tym budżet nie poniesie dużych strat w związku z umorzeniem tych należności _ - mówił poseł RP.

Zaznaczył, że Ruch Palikota zgadza się z generalnymi założeniami tego projektu. Według Ruchu projekt zawiera jednak szereg niedociągnięć, które partia chce naprawić składając odpowiednie poprawki.

Podstawowym niedociągnięciem projektu - mówił Gibała - jest art. 2., który _ zawiera bardzo szerokie wyłączenie spod prawa do abolicji _. Zapowiedział, że Ruch Palikota złoży poprawkę usuwającą ten artykuł.

Jak tłumaczył, w myśl art. 2. z abolicji byliby wyłączeni wszyscy przedsiębiorcy, którzy zalegają ze składkami w związku z tzw. zbiegiem tytułów ubezpieczeń. Od 1999 r. - wyjaśniał - jeśli ktoś prowadził działalność gospodarczą i jednocześnie był tzw. pracownikiem nakładczym, mógł wybrać, z jakiego tytułu będzie opłacał składki na ZUS.

_ - Ponieważ składki z tytułu pracy nakładczej były niższe, więc przedsiębiorcy wybierali ten właśnie tytuł i aż do roku 2008 ZUS wielokrotnie potwierdzał, że takie działanie jest zgodne z prawem, że taka interpretacja przepisów jest właściwa _ - powiedział poseł Ruchu Palikota. Jak zaznaczył, dopiero od roku 2008 r. zmieniła się interpretacja przepisów i ZUS uznał, że jednak ci przedsiębiorcy powinni zapłacić składki w wyższej wysokości również za lata zaległe, czyli za 10 lat.

_ - Proszę sobie wyobrazić, że prowadzicie państwo działalność gospodarczą, jesteście przekonani, że robicie wszystko zgodnie z prawem, ZUS to potwierdza, aż tu nagle dostajecie nakaz opłaty zaległych składek w wyższej wysokości za dziesięć lat _ - powiedział. Jak zaznaczył, jest to ogromny problem dla małych i średnich przedsiębiorstw, z których wiele znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji.

Jak mówił Gibała, praktyka, zgodnie z którą urzędy nagle zmieniają dotychczasową interpretację przepisów i nakazują obywatelom uiszczenie zaległych opłat, jest dość powszechna w Polsce. Chcąc ukrócić tego typu działania urzędów, powiedział Gibała, Ruch Palikota do końca maja złoży w Sejmie projekt tzw. ustawy _ prawo do błędu _.

_ - To będzie ustawa, która zagwarantuje każdemu obywatelowi, każdemu przedsiębiorcy prawo do złożenia na piśmie własnej interpretacji danego przepisu i dopóki Urząd Skarbowy czy jakikolwiek innych urząd nie stwierdzi, że ta interpretacja jest błędna, przedsiębiorca będzie w 100 proc. bezpieczny _ - wyjaśnił.

Poseł Jerzy Borkowski poinformował ponadto, że Ruch"niezwłocznie" złoży do marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w sprawie tzw. ustawy o abolicji dla przedsiębiorców.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą autorstwa posłów PO odbędzie się w Sejmie w środę wieczorem.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, jak rząd chce pomagać firmom Minister poinformował, że nowa ustawa będzie zawierała przepisy, które mają chronić podwykonawców inwestycji.
Przedsiębiorcy sobie nie płacą. Robi się źle Odsetek firm, które nie mają żadnych kłopotów z uzyskaniem zapłaty lub problem ten u nich maleje (30,8 proc. firm) jest większy niż tych, u których on narasta (23,5 proc.).
Przedsiębiorcy chwalą rząd. Zobacz, za co Możliwość zastosowania w obrocie między przedsiębiorcami faktur uproszczonych, to dobry pomysł, gdyż usprawni i przyśpieszy rozliczenia - oceniają eksperci Lewiatana.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)