Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rynek pracy w Polsce. PIP chce zmian w kontraktach

Rynek pracy w Polsce. PIP chce zmian w kontraktach

PIP chce dopracowania nieprecyzyjnych przepisów dotyczących umów cywilnoprawnych Fot. Unsplash/CC0 Public Domain/pixabay
PIP chce dopracowania nieprecyzyjnych przepisów dotyczących umów cywilnoprawnych

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje gruntowne zmiany w umowach cywilnoprawnych. Chce wprowadzenia umów wyłącznie na piśmie i do tego przed rozpoczęciem pracy. Chce również, aby to pracodawca prowadził ewidencję czasu pracy.

Ja pisze "Rzeczpospolita", po roku obowiązywania przepisów o minimalnej stawce godzinowej za pracę na kontrakcie cywilnoprawnym Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała obszerny raport opisujący niedoskonałości nowych przepisów i listę postulatów zmian.

PIP chce, aby umowy cywilnoprawne były zawierane na piśmie i do tego przed rozpoczęciem pracy. Chce również, aby zmienić nieprecyzyjny zapis w przepisach, który mówi, że wynagrodzenia z kontraktów powinny być wypłacane raz w miesiącu. Przepisy nie regulują jednak dokładnie, kiedy to ma nastąpić, tak jak jest w przypadku zwykłych umów, np. "do 10 każdego miesiąca".

Zobacz także: Walka ze śmieciówkami zagrożeniem dla sądów

 

Jest również problem z prowadzeniem ewidencji czasu pracy. Z tego powodu, jak podaje dziennik, PIP chce, aby to firmy były odgórnie zobowiązane do zapisywania, jak pracuje osoba na kontrakcie.

- Te zmiany zmierzają do upodobnienia kontraktów cywilnoprawnych do umów o pracę - zauważa na łamach dziennika Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
oskarm
2018-06-18 11:01
Mogłem się tego spodziewać po Trumpie, po jego decyzji wysokie ceny zostaną z nami na dłużej.
Bison
2018-06-14 11:37
Ja z kolei polecam inwestycje na Hot forex
heh
2018-06-13 14:58
I to jest dobre
Pokaż wszystkie komentarze (17)