Notowania

Rynek pracy w Polsce. PIP chce zmian w kontraktach

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje gruntowne zmiany w umowach cywilnoprawnych. Chce wprowadzenia umów wyłącznie na piśmie i do tego przed rozpoczęciem pracy. Chce również, aby to pracodawca prowadził ewidencję czasu pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash/CC0 Public Domain/pixabay)
PIP chce dopracowania nieprecyzyjnych przepisów dotyczących umów cywilnoprawnych

Ja pisze "Rzeczpospolita", po roku obowiązywania przepisów o minimalnej stawce godzinowej za pracę na kontrakcie cywilnoprawnym Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała obszerny raport opisujący niedoskonałości nowych przepisów i listę postulatów zmian.

PIP chce, aby umowy cywilnoprawne były zawierane na piśmie i do tego przed rozpoczęciem pracy. Chce również, aby zmienić nieprecyzyjny zapis w przepisach, który mówi, że wynagrodzenia z kontraktów powinny być wypłacane raz w miesiącu. Przepisy nie regulują jednak dokładnie, kiedy to ma nastąpić, tak jak jest w przypadku zwykłych umów, np. "do 10 każdego miesiąca".

Zobacz także: Walka ze śmieciówkami zagrożeniem dla sądów

Jest również problem z prowadzeniem ewidencji czasu pracy. Z tego powodu, jak podaje dziennik, PIP chce, aby to firmy były odgórnie zobowiązane do zapisywania, jak pracuje osoba na kontrakcie.

- Te zmiany zmierzają do upodobnienia kontraktów cywilnoprawnych do umów o pracę - zauważa na łamach dziennika Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

Tagi: umowy cywilnoprawne, umowa o pracę, kontrakt, praca na kontrakcie, pip, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2018

JanekProponuję ustawowo zakazać jedzenia w godzinach od 0:00 do 24:00 oraz nakazać cogodzinne wypróżnienie - wszystkim autorom podobnych pomysłów. Umowy … Czytaj całość

08-06-2018

Marianajniższa krajowa jest za niska TRZY ZMIANY !za 1800 złotych Fabryki to wykorzystują karząc pracować więcej godzin i jak robot.Tak jest w SMP !

10-06-2018

RymWidzę że wszyscy wieszają psy na pracodawcach , tylko kij ma dwa końce i wielu lewusów niby chce pracować i tylko patrzy jak coś zawinąć i się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)

Wybrane dla Ciebie