Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Nikola Bochyńska
|

Rzecznik MSP "z siedzibą na Syberii". Cezary Kaźmierczak ostro o pomyśle minister Emilewicz

17
Podziel się

"Chcą usunąć rzecznika i przenieść na Syberię" - twierdzi Cezary Kaźmierczak. Powołanie rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zakłada Konstytucja Biznesu. Największe oburzenie wzbudza jednak propozycja ulokowania jego siedziby poza Warszawą.

Cezary Kaźmierczak z ZPP krytykuje pomysł lokalizacji Rzecznika MSP w Nowym Sączu
Cezary Kaźmierczak z ZPP krytykuje pomysł lokalizacji Rzecznika MSP w Nowym Sączu (TOMASZ URBANEK/ EastNews)
bDzvIUJh

Konstytucja Biznesu, czyli pakiet ustaw, który zakłada m.in. wejście w życie zasady "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej szczególnie małym i średnim przedsiębiorcom. Jedną z nowości będzie także powołanie instytucji rzecznika reprezentującego interesy przedstawicieli biznesu w relacjach z państwem.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że "przedsiębiorcy jeszcze w tym roku doczekają się swojego reprezentanta".

bDzvIUJj
Zobacz także: Zobacz też: Emilewicz o celach swojego ministerstwa

Urząd ma być powołany w ciągu sześciu miesięcy po wejściu w życie ustawy. Nie jest jednak przesądzone, gdzie będzie mieścić się jego siedziba. Na razie pojawiły się tylko propozycje, a wśród lokalizacji mowa była o Nowym Sączu. Minister Emilewicz wyjaśniła: "Nowy Sącz - zagłębie tak wielu polskich firm - jest atrakcyjnym miejscem na biuro Rzecznika".

Cezary Kaźmierczak ze Związku Pracodawców i Przedsiębiorców ostro odnosi się do tego pomysłu. Określił, że "chcą (rząd – przyp. red.) usunąć rzecznika z Warszawy i przenieść go na Syberię".

bDzvIUJp

Uwaga przedsiębiorcy MSP! PIS właśnie Wam pokazuje gdzie Was ma! Ściąga Agencje kosmiczna z Gdańska do Wwy (jesteśmy potęga w kosmosie!) za to Rzecznika MSP zamierza usunąć z Warszawy na jakaś Syberie i pozbawić go jakichkolwiek możliwości realnego działania!

— Cezary Kaźmierczak (@C_Kazmierczak) 15 lutego 2018

- Jestem zwolennikiem decentralizacji i wyniesienia różnego rodzaju instytucji z Warszawy, ale takich, które się do tego nadają. Na przykład związanych z sądownictwem. Z kim rzecznik MSP miałby rozmawiać w Nowym Sączu, o czym? - mówi prezes ZPP w rozmowie z money.pl. I ocenia: "To ewidentny sabotaż, tam się jedzie 7 godzin". - Służby interwencyjne powinny być w Warszawie. Jak ma się taki rzecznik spotkać z wiceministrem? - zastanawia się Kaźmierczak.

Wśród przeciwników powołania kolejnej instytucji pada argument o koszty tworzenia kolejnego urzędu. Czy rzeczywiście będzie reprezentował interesy przedsiębiorców, nie napędzając kolejnych kosztów państwu?

bDzvIUJq

- W zdrowym kraju taka instytucja nie jest potrzebna. Będę pierwszym, który będzie domagał się jej likwidacji w sytuacji, gdy powstaną sprawne sądy, w chwili gdy spory z administracją skarbową, samorządową czy rządową będzie można rozstrzygnąć w sądzie. Będę pierwszy, który będzie mówił, aby zlikwidować ten urząd. Na razie tak nie jest, mamy funkcyjny wymiar sprawiedliwości – twierdzi prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zadaniem rzecznika ma być przede wszystkim ułatwianie relacji przedsiębiorców z urzędami, pomaganie w mediacjach, objaśnianie przepisów, rozstrzyganie o rozbieżności zapisów ustawy. Zdaniem Kaźmierczaka nie wystarczy jednak, aby osoba, która obejmie funkcję, rozumiała problemy prowadzących działalność gospodarczą. – To nie wszystko, to musi być osoba, która umie się poruszać w świecie polityki – podsumowuje.

bDzvIUJK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(17)
Fgghhgggt
3 lata temu
Przecierz to szopka. A ciemni pisowski lud to kupi.
robot
3 lata temu
Min.Emilewicz to niestety pomyłka.Na takie stanowisko trzeba zapracować sukcesami na niższych szczeblach a nie poprzez wsparcie Gowina. Premierze,prosimy o krektę
Przyszły emer...
3 lata temu
Jedna wielka porażka kraju .Przepychanki polityczne wychodzą i odbijają się teraz czkawką porażka
bDzvIUJL
luk
3 lata temu
Sejm powinni wyrzucić z Warszawy i PIS,byłby wreszcie spokój.
zse
3 lata temu
a może tak na nowogrodzką a prezesa do Nowego Sączu!!!!
...
Następna strona