Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unijne standardy, nie w Polsce. W niemal co drugim sądzie rejestracja spółki trwa miesiąc i dłużej

W co dziesiątym sądzie sprawa ta może utknąć nawet na 2-3 miesiące.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Kozioł/Reporter)
Średnia unijna na założenie spółki to jeden dzień.

W nawet nie co piątym sądzie założenie spółki z o.o. zajmuje jeden dzień. A taki czas jest standardem w Unii Europejskiej. Tymczasem w niemal połowie sądów potrzeba na to miesiąc.

Polsce do unijnych standardów daleko. Jak sprawdził Instytut Badawczy ABR SESTA we wszystkich wydziałach gospodarczych KRS wciąż są sądy, w których na założenie spółki z o.o. zajmuje nawet 2-3 miesiące – donosi "MondayNews".

Tymczasem, w ramach unijnych struktur zachęca się kraje członkowskie do wprowadzenia zasad, zgodnie z którymi czas założenia firmy nie przekracza 3 dni roboczych. Mało tego, średnia unijna na załatwienie tej sprawy to jeden dzień.

Jak to wygląda w Polsce? Jak podaje "MondayNews", w 7 dni zarejestrujemy spółkę w Kielcach, Szczecinie i Toruniu. W Koszalinie i w Warszawie zajmie to już około 2 tygodni. Najdłużej poczekają na rozpatrzenie sprawy przedsiębiorcy w Bydgoszczy – kwartał i w Poznaniu – do 3 miesięcy.

Reforma sądownictwa. Oto projekt prezydenta

W sumie deklarację założenia spółki w ciągu jednego dnia składa 19 proc. polskich sądów. Przeważająca większość, 38 proc., potrzebuje na to tygodnia. W co dziesiątym nasza sprawa może utknąć nawet na 2-3 miesiące.

Tagi: sądy, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2017

układ zamknietyNIECH BĘDZIE TAK JAK BYŁO

02-10-2017

jaDobra zmiana jest dobra tylko dla siebie by utrzymać koryto a nie po to by rozwijać gospodarkę.W sądach jest przeraźliwy brak ludzi w sekretariatach … Czytaj całość

02-10-2017

SlawekJa tylko sie krutko odniosę do tych negatywnych komentarzy Zmiana jest potrzebna i lepsza ta proponowana niż wcale i nik w Polsce co miał do czynienia … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)