Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unijne standardy, nie w Polsce. W niemal co drugim sądzie rejestracja spółki trwa miesiąc i dłużej

27
Podziel się

W co dziesiątym sądzie sprawa ta może utknąć nawet na 2-3 miesiące.

Średnia unijna na założenie spółki to jeden dzień.
Średnia unijna na założenie spółki to jeden dzień. (Paweł Kozioł/Reporter)
bDIpwCUl

W nawet nie co piątym sądzie założenie spółki z o.o. zajmuje jeden dzień. A taki czas jest standardem w Unii Europejskiej. Tymczasem w niemal połowie sądów potrzeba na to miesiąc.

Polsce do unijnych standardów daleko. Jak sprawdził Instytut Badawczy ABR SESTA we wszystkich wydziałach gospodarczych KRS wciąż są sądy, w których na założenie spółki z o.o. zajmuje nawet 2-3 miesiące – donosi "MondayNews".

Tymczasem, w ramach unijnych struktur zachęca się kraje członkowskie do wprowadzenia zasad, zgodnie z którymi czas założenia firmy nie przekracza 3 dni roboczych. Mało tego, średnia unijna na załatwienie tej sprawy to jeden dzień.

bDIpwCUn

Jak to wygląda w Polsce? Jak podaje "MondayNews", w 7 dni zarejestrujemy spółkę w Kielcach, Szczecinie i Toruniu. W Koszalinie i w Warszawie zajmie to już około 2 tygodni. Najdłużej poczekają na rozpatrzenie sprawy przedsiębiorcy w Bydgoszczy – kwartał i w Poznaniu – do 3 miesięcy.

Zobacz także: Reforma sądownictwa. Oto projekt prezydenta

W sumie deklarację założenia spółki w ciągu jednego dnia składa 19 proc. polskich sądów. Przeważająca większość, 38 proc., potrzebuje na to tygodnia. W co dziesiątym nasza sprawa może utknąć nawet na 2-3 miesiące.

bDIpwCUO
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(27)
układ zamknie...
3 lata temu
NIECH BĘDZIE TAK JAK BYŁO
Isa
3 lata temu
Jak ostatnio usłyszałam, że zapadły wyroki w sprawie zawalenia się hali, po 11 latach, to byłam przerażona. Tyle czasu trwało dochodzenie ? Reforma sądów jest konieczna !!!
Stanley
3 lata temu
A dlaczego spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia musi byc rejestrowana przez sad??? Mieszkam w Kanadzie i taka spolke zarejestrowalem przez internet w urzedzie miasta w ciagu 1 dnia... Pisemne potwierdzenie przyszlo w ciagu tygodnia. Czy wszystko w Polsce musi byc takie skomplikowane????
bDIpwCUP
jama1
3 lata temu
Sądy i sądownictwo w Polsce to stajnia Augiasza. 90% sędziów nie spełnia jakichkolwiek kryteriów do wykonywania zawodu. Do tego mają wielkie mniemanie na swój temat (vide wypowiedź przewodniczącej NSA Kamińskiej). Megalomania i szkodnictwo. Należało by za Piłsudskim wylać wszystkich na zbity pysk.
rok
3 lata temu
Dlatego potrzebna jest reforma . Sędziowie nie płacą też podatków i mają immunitet . Immunitet powinien byc tylko dla zagranicznych służb ambasad .
...
Następna strona