Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ets
16.01.2009 09:38

Sankcje fiskusa jednak były słuszne

Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził o słuszności sankcji 30-proc. VAT stosowanej do 1 grudnia 2008 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) stwierdził o słuszności sankcji 30-proc. VAT stosowanej do 1 grudnia 2008 roku.

Polskie przepisy o VAT uznawane są za jedne z najbardziej skomplikowanych. W wielu przypadkach, również jako niezgodne z prawem Wspólnoty. W ubiegłym roku znowelizowano ustawę o VAT poprawiając w pierwszej kolejności zapisy podejrzewane o niezgodność z dyrektywami UE.

Jednym ze spornych punktów były przepisy o sankcji 30-procentowej od błędnie oszacowanego podatku VAT. Sankcję zlikwidowano. Ponieważ ETS wydawał już korzystne dla podatników wyroki, i tym razem sprawa podjęta przez europejskich sędziów wzbudzała spore zainteresowanie.

Przepisy o sankcji 30 proc., w opinii polskiego sądu mogły stanowić tzw. środek specjalny. - _ Zgodnie z unijną dyrektywą o VAT, wprowadzenie takiego środka wymaga uprzedniej zgody instytucji unijnych, która w przypadku polskiej sankcji 30 proc. nie została uzyskana _ - wyjaśnia Money.pl Paweł Fałkowski, ekspert KPMG. - _ Stąd podejrzenie, że przepisy o sankcji nie były zgodne z unijnymi przepisami. _

- _ Trybunał stwierdził jednak, że sankcja nie jest tzw. środkiem specjalnym, którego wprowadzenie wymaga uprzedniej zgody UE. Dodatkowe zobowiązanie w VAT jest po prostu sankcją administracyjną _- dodaje Fałkowski. Dyrektywa nie zabrania krajom członkowskim stosowania sankcji administracyjnych i faktycznie niektóre państwa unijne sankcje takie stosują.

Money.pl: Zatem z jakiego powodu sankcję usunięto z polskiego prawa VAT?
Paweł Fałkowski, doradca podatkowy KPMG: Moim zdaniem głównym powodem było dążenie do ograniczenia _ represyjności _ przepisów o VAT. Pamiętajmy, że np. przepisy o podatku dochodowym podobnej sankcji nie przewidują. Być może powodem była również potencjalna niezgodność przepisu z dyrektywą. Jeżeli faktycznie tak było, to ustawodawca byłby niekonsekwentny, gdyż sankcja 30 proc. została zachowana w przypadku braku kasy fiskalnej.
Sankcję w wysokości 30 proc. podatku naliczonego wymierza się w dalszym ciągu w przypadku braku kasy fiskalnej. Natomiast sankcja definitywnie zniknęła w przypadku wystąpienia zaległości podatkowej lub ubiegania się o zwrot VAT w zawyżonej wysokości.

Tagi: ets, sankcja, kara, vat, prawo, prawo ue, podatki, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz