Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm pracuje nad uelastyczniem czasu pracy

0
Podziel się:

Projekt rządowy przewiduje wydłużenie do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego oraz wprowadzenie ruchomego czasu pracy.

Sejm pracuje nad uelastyczniem czasu pracy
(Goldfaery/iStockphoto)

Ułatwienie elastycznego gospodarowania czasem pracy, to główny cel projektów ustaw, którymi ma się dzisiaj zająć Sejm. Projekt rządowy przewiduje wydłużenie do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego oraz wprowadzenie ruchomego czasu pracy.

Piotr Wojciechowski z Kancelarii Prawa Pracy tłumaczy w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że ten wydłużony okres będzie korzystny zwłaszcza dla tych pracodawców, u których zapotrzebowanie na pracę jest w ciągu roku bardzo zmienne.
Ruchomy czas pracy natomiast pozwoli pracodawcy tak ułożyć grafik, by pracownik mógł przyjść do pracy więcej niż raz w tej samej dobie.

Dzisiaj mechanizm jest sztywny i jeśli na przykład pracownik przychodzi do pracy zgodnie z grafikiem we wtorek o godzinie 8.00, to w środę może przyjść nie wcześniej niż o 8.00. Po zmianach będzie mógł przyjść wcześniej - tłumaczy Piotr Wojciechowski.

Inicjatywa może wyjść także od pracownika. I tak na przykład rodzic, który odprowadza dziecko do przedszkola będzie mógł złożyc wniosek o rozpoczynanie i kończenie pracy w róznych godzinach - podkreśla Piotr Wojciechowski.

Drugi projekt, który rozpatrzy dzisiaj Sejm jest autorstwa grupy posłów Platformy Obywatelskiej. Obejmuje on rozwiązania dotyczące nie tylko 12 miesięcznych okresów rozliczeniowych i doby pracowniczej ale też między innymi niższych stawek za nadgodziny czy oddawania dni wolnych w kolejnym okresie rozliczeniowym. Według posłów PO, ma to tworzyć optymalne warunki funkcjonowania przedsiębiorstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten czas nie wlicza się do nadgodzin Jeżeli delegacja trwała od godz. 8 do 20, ale faktyczne świadczenie pracy zajęło 4 godziny, pracownikowi nie przysługują nadgodziny.
Te zmiany dotkną wszystkich pracowników Projekty przewidują wprowadzenie wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy. Projekt przewiduje też zmianę definicji doby pracowniczej.
Unia pozywa Polskę. Chodzi o kierowców Chodzi o dyrektywę o czasie pracy (2002/15/WE), która wprowadziła minimalne wymogi organizacji czasu pracy, by poprawić ochronę zdrowia i bezpieczeństwo w transporcie drogowym.
wiadomości
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)