Notowania

Składki na ZUS. Rząd chce wydłużyć preferencyjny okres

Rząd chce wydłużyć preferencyjny okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, czyli tzw. "mały ZUS", do 3 lat z obecnych 2 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/REPORTER)
W 2016 roku podstawa dla "małegu ZUS-u"wynosi 555 zł.

Obecnie ustawa określa 2-letni preferencyjny okres opłacania składek dla osób rozpoczynających pozarolniczą działalność.

"Część z przedsiębiorców zawiesza lub rezygnuje z prowadzenia pozarolniczej działalności w 2 pierwszych latach jej prowadzenia. Proponuje się, by okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wydłużyć o rok, tj. do okresu 3-letniego. Dopiero po tym okresie osoby prowadzące pozarolniczą działalność zaczną opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie po dwóch latach)" - napisano.

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Będą podwyżki świadczeń

Rząd liczy, że proponowane rozwiązanie wpłynie na wzrost liczby osób rozpoczynających prowadzenie pozarolniczej działalności i zwiększy wskaźnik przeżycia przedsiębiorstw.

Kto płaci "mały ZUS"?

Preferencyjne, czyli niższe składki, przedsiębiorca płaci przez 2 lata od rozpoczęcia działalności, pod warunkiem, że nie świadczył i nie świadczy usług (np. w ramach umowy- zlecenia czy umowy o dzieło) dla byłego pracodawcy w danym lub poprzednim roku oraz nie prowadził firmy w ciągu ostatnich 5 lat. Podstawą wymiaru składki jest 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W 2016 roku podstawa ta wynosi 555 zł.

Tagi: składki na zus, mrpips, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-08-2017

CiekawyPo 40 latach płacenia ZUS u dostaniesz 900 zł emerytury. Co miesiąc wpłacałem 1200 . Gdzie się podziały moje pieniądze, bo leczymy się Irak … Czytaj całość

24-08-2017

CiekawyA kiedy kler będzie płacił składki na ZUS?

24-08-2017

mojeimięTrzeba tych, z władz PiS, PO, PSL zmusić do prowadzenia jakiejś drobnej działalności przez te trzy lata, ale z pełnym ZUSem. I, żeby płacili składki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (47)