Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Składki na ZUS. Rząd chce wydłużyć preferencyjny okres

Składki na ZUS. Rząd chce wydłużyć preferencyjny okres

W 2016 roku podstawa  dla "małegu ZUS-u"wynosi 555 zł. Fot. Jacek Dominski/REPORTER
W 2016 roku podstawa dla "małegu ZUS-u"wynosi 555 zł.

Rząd chce wydłużyć preferencyjny okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, czyli tzw. "mały ZUS", do 3 lat z obecnych 2 lat.

Obecnie ustawa określa 2-letni preferencyjny okres opłacania składek dla osób rozpoczynających pozarolniczą działalność.

"Część z przedsiębiorców zawiesza lub rezygnuje z prowadzenia pozarolniczej działalności w 2 pierwszych latach jej prowadzenia. Proponuje się, by okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wydłużyć o rok, tj. do okresu 3-letniego. Dopiero po tym okresie osoby prowadzące pozarolniczą działalność zaczną opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie po dwóch latach)" - napisano.

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Będą podwyżki świadczeń

Rząd liczy, że proponowane rozwiązanie wpłynie na wzrost liczby osób rozpoczynających prowadzenie pozarolniczej działalności i zwiększy wskaźnik przeżycia przedsiębiorstw.

Kto płaci "mały ZUS"?

Preferencyjne, czyli niższe składki, przedsiębiorca płaci przez 2 lata od rozpoczęcia działalności, pod warunkiem, że nie świadczył i nie świadczy usług (np. w ramach umowy- zlecenia czy umowy o dzieło) dla byłego pracodawcy w danym lub poprzednim roku oraz nie prowadził firmy w ciągu ostatnich 5 lat. Podstawą wymiaru składki jest 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W 2016 roku podstawa ta wynosi 555 zł.

firma, składki na zus, mrpips
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Alan
2017-09-05 21:25
A ja chcę sam sobie odkładać , a nie po przez instytucję do której nikt nie ma zaufania, bo wiadomo że tam bardzo dobrze mataczą i łupią ludzi !!!!!!
wes z usa
2017-08-27 19:05
w usa prowadze firme 8 lat i tak" skladka na amerykanski zus wynosi 16 % od dochodu netto ,jak nie masz dochodu nawet przez 10 lat i prowadzisz firme nie placisz skladki zusu w usa nawet 1 dolarai to jest sprawiedliwe a nie w pl
max
2017-08-26 08:31
Bez sensu... jedynym rozwiązaniem jest uzależnienie składek od dochodu netto. Np 100 zl za 1000 zł dochodu netto po podatkach. Oczywiście wiązało by się to z najniższą emerytura ale jak wiadomo większość właścicieli firm pracuje i tak do końca życia wiec budżetu to nie zrujnuje... Nam nie są potrzebne jakieś chwilowe ulgi ale urealnienie tych chorych składek gdzie zarabiając netto 3000 zł musze blisko połowę oddać na ZUS...
Pokaż wszystkie komentarze (47)