Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Składki ZUS. Proponują, by je obniżyć

0
Podziel się:

Obniżenie zryczałtowanej składki emerytalnej i rentowej dla drobnych przedsiębiorców - to pomysł Polski Razem, który zaprezentował dzisiaj lider ugrupowania Jarosław Gowin.

Na zdj. Jarosław Gowin
Na zdj. Jarosław Gowin (Piotr Charchula/Reporter)

Obniżenie zryczałtowanej składki emerytalnej i rentowej dla drobnych przedsiębiorców - to pomysł Polski Razem, który zaprezentował dzisiaj lider ugrupowania Jarosław Gowin. Proponowane rozwiązanie ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej - podkreślił.

_ - Przygotowaliśmy projekt, który przewiduje obniżenie kosztów ZUS dla drobnych przedsiębiorców; jest 2 miliony osób, które pracują jako jednoosobowa firma. Osoby te, gdyby zarejestrowały swoje firmy w Wielkiej Brytanii płaciłyby tam odpowiednik 50 złotych, a w Polsce muszą płacić ponad tysiąc złotych - niezależnie od efektów finansowych i zysków swoich firm _ - powiedział dzisiaj na konferencji prasowej w Sejmie Gowin.

Podkreślił, że obciążenia kosztami pracy i podatkami, utrudniają, a czasami wręcz uniemożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej przez mikro- i małe przedsiębiorstwa. Dlatego - jak przekonywał - tak ważne jest obniżenie ZUS dla drobnych przedsiębiorców. Według Gowina propozycja Polski Razem ułatwi małym przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej, a także zachęci młodych ludzi do podejmowania własnej działalności gospodarczej w Polsce.

Polska Razem proponuje obniżenie zryczałtowanej składki emerytalnej i rentowej do 50 złotych miesięcznie - dla przedsiębiorców osiągających dochody mniejsze niż wynagrodzenie minimalne z tytułu świadczenia usług, bądź porównywalne dochody z działalności handlowej. Dla osób osiągających dochody większe niż wynagrodzenie minimalne, a jednocześnie mniejsze od dwukrotności wynagrodzenia minimalnego - obniżenie zryczałtowanej składki emerytalnej i rentowej - do 123 złotych miesięcznie.

_ Chcemy w ten sposób zmniejszyć skalę bezrobocia, skalę szarej strefy. Obniżanie podatków, kosztów pracy, będzie prowadziło do tego, że coraz większej liczbie osób będzie się opłacało prowadzenie działalności gospodarczej, czy wychodzenie z szarej strefy _ - podkreślił Gowin. Zaapelował do partii politycznych o poparcie propozycji Polski Razem. _ To jest projekt tej wagi, że powinniśmy kontynuować pracę nad nim ponad podziałami politycznymi _ - przekonywał Gowin.

Poseł Przemysław Wipler zauważył, że polscy mikroprzedsiębiorcy, którzy zarabiają mało, _ płacą dużo wyższe podatki i składki, niż świetnie zarabiający menedżerowie _. _ Dlatego coraz częściej wybierają rejestrację działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii, ponieważ tam płacą tygodniowo 2 funty i 45 pensów składek na ubezpieczenie emerytalne, nabierając jednocześnie praw emerytalnych w Wielkiej Brytanii _ - zaznaczył.

_ Nasza propozycja sprawi, że setki tysięcy Polaków wejdą do oficjalnej gospodarki, chcemy ułatwić im życie i sprawić, że będą legalnie - pod ochroną prawa - prowadzili działalność gospodarczą w Polsce _ - przekonywał Wipler.

Współpracujący z Polską Razem ekspert Stanisław Gomułka ocenił, że inicjatywa obniżenia ZUS dla drobnych przedsiębiorców jest idealna i wymarzona. Jak ocenił, to _ lekarstwo _ na niską aktywność zawodową Polaków oraz wysoki deficyt budżetowy. _ To rozwiązanie zachęca do prowadzenia działalności gospodarczej, zwiększa zatrudnienie, a z drugiej strony stwarza szansę na poprawę finansów publicznych _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
Niższe składki ZUS. Kto może skorzystać? Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, opłacający niższe, preferencyjne składki ZUS, mogą dzięki temu zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych.
Sposób na niższe składki ZUS Przejście z etatu na samozatrudnienie może okazać się korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym przede wszystkim na zmniejszenie składek ZUS i obciążeń podatkowych.
Student zleceniobiorca. Jak prawidłowo rozliczyć składki? W dniu 26. urodzin zleceniobiorcę należy zgłosić do ubezpieczeń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)