Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sklepy internetowe czeka więcej obowiązków

0
Podziel się:

Celem regulacji, które mają wejść w życie do czerwca 2014 r., jest zwiększenie ochrony osób robiących zakupy przez internet.

Sklepy internetowe czeka więcej obowiązków
(Nyul/Dreamstime)
bEEbCTKd

Właściciele sklepów internetowych już powinni rozpocząć dostosowywanie do nowych przepisów o e-commerce - uważają eksperci firmy Deloitte. Celem regulacji, które mają wejść w życie do czerwca 2014 r., jest zwiększenie ochrony osób robiących zakupy przez internet.

Zmiany w przepisach wynikają z obowiązku implementacji w całej UE dyrektywy regulującej między innymi sprzedaż w internecie. Zdaniem ekspertów Kancelarii prawniczej Deloitte Legal zakres zmian jest na tyle szeroki, że już teraz właściciele e-sklepów powinni rozpocząć dostosowywanie regulaminów do nowych przepisów.

_ - Dyrektywa 2011/83/UE z 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów ma ujednolicić przepisy we wszystkich krajach unijnych i zwiększyć zaufanie do e-handlu prowadzonego nie tylko w ojczystym kraju, ale także we wszystkich pozostałych w UE. Jednym słowem sklepy internetowe w Polsce, we Francji czy Wielkiej Brytanii będą miały podobne obowiązki wobec europejskiego konsumenta _ - wskazała cytowana we wtorkowym komunikacie Anna Ostrowska-Tomańska z Deloitte Legal.

bEEbCTKf

Według nowych przepisów konsument musi uzyskać przejrzystą i wyczerpującą informację o cenie produktu i jej wszystkich składnikach, wszelkich dodatkowych kosztach oraz zasadach zwrotu towarów. Istotną zmianą będzie również wydłużenie czasu na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa - będzie on wynosił 14 dni od dnia otrzymania towaru. W Polsce termin ten dotychczas wynosił 10 dni.

Dodatkowo, w przypadku odstąpienia od umowy przez konsumenta, przedsiębiorca będzie zobligowany do zwrotu zapłaconej przez niego sumy w terminie 14 dni. Co ważne, zwrot kosztów będzie obejmował również koszty wysyłki. Ponadto klienci dokonujący zakupów online nie będą musieli ponosić kosztów dodatkowych, jeżeli nie zostaną o nich poinformowani odpowiednio wcześniej przed złożeniem zamówienia.

Przedsiębiorcy będą też musieli dostarczyć towar _ bez zbędnej zwłoki _, czyli nie później niż 30 dni od daty zawarcia umowy. Co więcej, sprzedawca będzie musiał zadbać, aby konsument w momencie składania zamówienia wyraźnie przyjął do wiadomości, że zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty.

Dodatkowo dyrektywa nakazuje wprowadzenie jednolitego dla całej UE formularza odstąpienia od umowy, wyeliminowanie opłat za korzystanie z kart kredytowych i infolinii prowadzonych przez przedsiębiorców.

bEEbCTKl

Eksperci Deloitte wskazali też, że nowe przepisy wydłużą termin, w którym konsument będzie mógł skorzystać z domniemania istnienia wady w chwili zakupu. Domniemanie to będzie działać, jeżeli wada ujawni się w ciągu roku od dnia wydania rzeczy kupującemu. Obecnie w Polsce termin ten wynosi 6 miesięcy.

_ - Polską specyfiką będzie również konieczność stosowania ochrony konsumentów na poziomie dyrektywy w transakcjach o wartości od 50 zł, podczas gdy próg wyznaczony przez (unijną) dyrektywę wynosi 50 euro _ - zaznaczono w komunikacie Deloitte.

Eksperci przypomnieli, że polski rząd pracuje nad projektem ustawy o prawach konsumenta. _ Polski prawodawca zdecydował się na wprowadzenie całej nowej regulacji i uchylenie dotychczasowych przepisów zawartych w ustawach o ochronie niektórych praw konsumentów oraz ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej _ - dodano w komunikacie.

_ - Przy okazji wdrożenia dyrektywy, polski ustawodawca porządkuje system prawny w zakresie przepisów regulujących prawa konsumenta. Ułatwi to z jednej strony ustalenie praw konsumentów i obowiązków sprzedawców, które dotychczas rozproszone były po wielu aktach prawnych _ - ocenił Tomasz Rutkowski z Deloitte Legal.

bEEbCTKm

Nowe przepisy dotyczące e-handlu muszą zostać uchwalone i ogłoszone do 13 grudnia 2013 r., a wejść w życie najpóźniej w czerwcu 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Refakturowanie. Czym jest i jak je rozliczyć podatkowo? Sprzedawca w imieniu swojego klienta dokonuje zakupu, który później sprzedaje klientowi wraz z własną usługą, wystawiając tzw. refakturę.
Sprzedaż telefonów na rzecz pracowników, a kasa fiskalna? Większość firm przynajmniej sporadycznie dokonuje sprzedaży towarów na rzecz swoich pracowników.
Sprzedaż nieruchomości. Kogo powiadomić? Konsekwencją takiej decyzji może być zmiana wysokości należnego władzom lokalnym podatku.
bEEbCTKG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)