Notowania

spadek
12.05.2010 13:17

Spadkobierca może odliczyć stratę w odziedziczonej firmie

Przyjęcie spadku oznacza zaakceptowanie zobowiązań dziedziczonego przedsiębiorstwa. Równocześnie jednak dziedziczy się jego prawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime.com)

Po śmierci osoby, prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, spadkobierca, który przejmuje spadek, może zdecydować się na dalsze prowadzenie firmy - już na własny rachunek. Musi wtedy zarejestrować własną działalność. Przejmuje przy tym wszelkie prawa - zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe - spadkodawcy.

Jeżeli nie zamierza kontynuować działalności, przejmie jedynie prawa majątkowe. Należą do nich - pisze w interpretacji podatkowej dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - prawo do zwrotu podatku, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, odroczenie zapłaty podatku, prawo do nadpłaty oraz prawo do umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłat prolongacyjnych, a także prawo do rozliczenia straty w następnych okresach rozliczeniowych.

Natomiast w przypadku, gdy spadkobierca zdecydował się na kontynuację działalności firmy, dziedziczy także prawa niemajątkowe.

Należą do nich m.in. prawo do złożenia korekty deklaracji, czy zeznania, prawo do złożenia odwołania, czy też skargi od decyzji.

Z wydanej interpretacji wynika, że prawo do odliczania straty z odziedziczonej firmy przysługuje bez względu na to, czy podatnik zamierza kontynuować działalność spadkodawcy, czy też nie. Jeśli nie zdecyduje się na prowadzenie firmy nie będzie mógł natomiast skorygować błędnych deklaracji spadkodawcy, czy też zaskarżyć wymiaru podatku.

* [ Można wpisać w koszty motocykl, ale kasku już nie ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/mozna;wpisac;w;koszty;motocykl;ale;kasku;juz;nie,125,0,617341.html )
* [ Koniec z niepotrzebnymi wezwaniami do urzędu? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/koniec;z;niepotrzebnymi;wezwaniami;do;urzedu,78,0,614990.html )
*
Tagi: spadek, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz