Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółki z o.o. - od 2012 r. rejestracja online

0
Podziel się

Rząd zastrzega, że rejestracja internetowa spółek będzie uprawnieniem, nie obowiązkiem.

Spółki z o.o. - od 2012 r. rejestracja online
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)
bEgXvHsR

Od 1 stycznia 2012 r. spółkę z o.o. będzie można zarejestrować przez internet - przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja kodeksów: spółek handlowych i cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Ustawa jest częścią rządowego pakietu deregulacyjnego. Sejm uchwalił ją jednogłośnie głosami 406 posłów.

W uzasadnieniu do zmian napisano, że nowe przepisy ułatwią i znacząco przyspieszą procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także uproszczą zasady wpisywania ich do KRS. Rząd argumentuje, że nowy tryb tworzenia i rejestracji dotyczy wyłącznie spółek z o.o., gdyż jest to najczęściej występujący typ spółek handlowych w Polsce.

bEgXvHsT

Znowelizowana ustawa daje możliwość tworzenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu specjalnego wzorca umowy, który będzie udostępniony w internecie. Rząd zastrzega, że rejestracja internetowa spółek będzie uprawnieniem, nie obowiązkiem założycieli.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/koniec;zaswiadczen;sejm;je;zniosl,178,0,784306.html) Koniec zaświadczeń. Sejm je zniósł
Wniosek rejestrowy, umowa spółki (utworzonej przez internet) i lista wspólników będą sporządzane na formularzach udostępnianych w sieci i opatrywane podpisem elektronicznym uprawnionych osób. Dokumenty te będą przesyłane do sądu rejestrowego drogą elektroniczną, a wniosek o wpis spółki z o.o. sąd będzie rozpoznawał w terminie jednego dnia od daty jego wpływu.

W przypadku umów spółek tworzonych internetowo zniesiony zostanie wymóg aktu notarialnego. Zmiana umowy spółki będzie jednak wymagała potwierdzenia przez notariusza.

Rząd szacuje, że koszty związane z utworzeniem systemu informatycznego dla rejestracji spółek z o.o. w trybie online wyniosą 2 mln zł, a te związane z infrastrukturą techniczną oszacowano na poziomie 5 mln zł. Dodatkowe wydatki będą wiązały się z utrzymaniem systemu - serwisowaniem, wynagrodzeniami dla personelu nadzorującego system i obsługującego część techniczną - szacowane są na 300 tys. zł rocznie.

bEgXvHsZ

Autorzy ustawy uważają, że wdrożenie nowych przepisów przyczyni się zapewne do zwiększenia liczby tworzonych przez internet spółek z o.o. Według rządu może to spowodować _ odpowiedni _ wzrost dochodów budżetu państwa, ale w tej chwili trudno jest oszacować, czy i o ile one wzrosną.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t115555.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kiedy;trzeba;oglosic;niewyplacalnosc;spolki,16,0,783632.html) Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki? Podstawą ogłoszenia upadłości spółki jest jej niewypłacalność. Jeśli zarząd nie zgłosi wniosku o upadłość, odpowiada przed wierzycielami za szkody.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t132621.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zbedna;biurokracja;kosztuje;37;mld;zl;pawlak;to;zmieni,75,0,776779.html) Zbędna biurokracja kosztuje 37 mld zł. Pawlak to zmieni? Na pierwszy ogień idzie 100 najbardziej kosztownych i bezsensownych obowiązków nakładanych na firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zmiany;w;przetargach;kiedy;wyklucza;firme,20,0,784404.html) Zmiany w przetargach. Kiedy wykluczą firmę? Wykluczone przedsiębiorstwa, czy konsorcja zachowają prawo do złożenia odwołania.
bEgXvHtu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)