Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Sprawa w sądzie gospodarczym trwa średnio 2 lata i 3 miesiące

0
Podziel się:

W ubiegłym roku do sądów powszechnych wpłynęło 11,2 mln spraw. O prawie 5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Sprawa w sądzie gospodarczym trwa średnio 2 lata i 3 miesiące
(Udoudo/Dreamstime.com)

Jednak zdecydowanie mniej chętnie niż w latach ubiegłych sądzą się przedsiębiorcy. W zeszłym roku, według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, do sądów wszystkich szczebli wpłynęło rekordowo mało spraw gospodarczych - 861,1 tys. - czyli o 5 procent mniej niż w roku poprzednim i najmniej od roku 2000.

Jedną z przyczyn jest zapewne przewlekłość postępowań - w raporcie Banku Światowego _ Doing Bussines _ Polska znalazła się na 68 miejscu (ze 181 badanych krajów) pod względem rozpatrywania spraw gospodarczych.

Nic dziwnego - egzekwowanie postanowień umownych - czyli droga od złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy trwa w polskich sądach średnio 2 lata i 3 miesiące - wynika z raportu _ Courtwatch 2009 _ przygotowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Średni czas dla krajów OECD to 462 dni.

Średni czas wyegzekwowania umowy gospodarczej wg raportu _ Courtwatch 2009 _ przygotowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.
Rok 2005 2006 2007 2008
Polska 1000 dni 980 dni 980 dni 830 dni

Czas egzekwowania postanowień umownych: od dnia złożenia stosownego pisma, inicjującego postępowanie sądowe (time to file the case), okres trwania postępowania sądowego do dnia wydania wyroku, przy założeniu, że wyrok nie zostanie zaskarżony (time for the trial and obtaining the judgement) i czas, który upłynie do chwili wyegzekwowania należności od dłużnika.

57,5 tys. ubiegłorocznych spraw przesunięto na ten rok. Stosunek liczby spraw założonych do zamkniętych (nazywany _ wskaźnikiem opanowania wpływu _) wyniósł 99,5 procent i był wyraźnie niższy niż w ubiegłych latach: 100 proc. w 2007, a aż 104,1 w roku 2004, czy 102,6 proc. w 2005 - wynika z raportu Ministerstwa Gospodarki _ Przedsiębiorczość w Polsce 2009 _.

Mimo, że czas załatwiania spraw gospodarczych pozostał w ubiegłym roku na tym samym poziomie, co rok wcześniej, w tym roku sytuacja znów może się pogorszyć. Jak donosi raport Ministerstwa Gospodarki: _ Liczba załatwionych spraw gospodarczych w 2008 roku zmniejszyła się w sądach wszystkich szczebli. _

Liczba spraw pozostałych na okres następny (tzw. pozostałość) zmniejszyła się w
sądach rejonowych i apelacyjnych (o ok. 5 procent), wzrosła natomiast w sądach okręgowych (o 7 procent).

W sądach rejonowych, w których zewidencjonowano w ubiegłym roku 95 procent wpływu wszystkich spraw gospodarczych, stosunek liczby spraw nowych do zamkniętych zmniejszył się ze 103,5 w 2007 r. do 103,3 w 2008 roku.

W zakresie spraw nakazowych i upominawczych, stanowiących największą część spraw wpływających do sądów rejonowych, zanotowano nieznaczne skrócenie przeciętnego czasu trwania postępowania z 0,8 do 0,7 miesiąca. Podobnie jak w poprzednich latach, najdłużej toczyły się sprawy nieprocesowe (5,5 miesiąca) oraz postępowania upadłościowe i naprawcze (5,3 miesiąca) - czytamy w raporcie Ministerstwa Gospodarki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)