Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Gawłowski
|

Sprawdź, czy i jak twoja firma może skorzystać z rządowej pomocy

0
Podziel się:

Ustawa antykryzysowa nie jest przełomowa. Nie pomoże każdej firmie.

Sprawdź, czy i jak twoja firma może skorzystać z rządowej pomocy
(PAP/Radek Pietruszka)

Podpisana wczoraj przez prezydenta ustawa antykryzysowa nie jest przełomem, ale niektórym pomoże w przetrwaniu kryzysu. Parasol ochronny roztoczy również nad pracownikami.

Lech Kaczyńskiliczy, że ustawa przyczyni się przede wszystkim do zahamowania wzrostu bezrobocia i właśnie dlatego zdecydował się ją podpisać.

Wprowadza chociażby dłuższe okresy rozliczeniowe, elastyczny czas pracy i ograniczenia w stosowaniu umów na czas określony. Według analiz, druga połowa tego roku może być trudniejsza dla firm i właśnie dlatego powinny mieć one do dyspozycji wsparcie przewidziane w ustawie.

Część projektu dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Każda firma będzie mogła skorzystać m.in. z przedłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy oraz z indywidualnego określania czasu pracy.

Jednak z elementów projektu związanych z dopłatami do wynagrodzeń skorzystać będą mogły jedynie firmy w trudnej sytuacji finansowej, takie, które osiągnęły spadek sprzedaży o 25 procent w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Gdy firma cierpi na spadek zamówień może wysłać część załogi na wolne lub zmniejszyć liczbę godzin pracy.

Pomoc państwa będzie przysługiwać firmom:

Rozwiązania zaoferowane firmom przez ustawę dotyczą m.in. elastycznego czasu pracy. Obecnie okres rozliczeniowy to 4 miesiące. Ustawa wprowadza możliwość wydłużenia go nawet do 12 miesięcy.

Rozwiązanie to pozwoli pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników - zależnie od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach.

Dzięki temu możliwe będzie lepsze gospodarowanie czasem pracy zatrudnionych. Może to oznaczać, że przez pewien okres, gdy firma będzie miała mniej zamówień, pracownik będzie pracował np. tylko 6 godzin dziennie. Później to odrobi, pracując np. po 10 godzin dziennie.

Pomoc dla firm wprowadzone przez ustawę

ZOBACZ TAKŻE:

Zdaniem Wojciecha Warskiego, eksperta Business Centre Club, ustawa z punktu widzenia przedsiębiorców nie jest przełomowa. - _ Jednak jest to istotny krok w kierunku ułatwienia życia przedsiębiorcom w kryzysie. Szczególnie dla firm produkcyjnych, dla których zarządzanie czasem pracy zatrudnionych to jeden z kluczowych elementów działalności - zaznacza ekspert BCC. _

*GDZIE UDAĆ SIĘ PO POMOC? *

Elastyczni będą też pracownicy

Ustawa zapewnia również ochronę również pracownikom firm dotkniętych przez kryzys. Według szacunków resortu pracy, może z niego skorzystać nawet 250 tys. osób. Z tej grupy ponad 50 tys. będzie mogło skorzystać ze szkoleń lub studiów podyplomowych, które będą dofinansowane przez państwo, które pokryje do 80 proc. opłaty za naukę.

Nowelizacja ustawy o PIT, w ramach pakietu, m.in. zwalnia z podatku świadczenia dla pracowników wypłacane ze środków związków zawodowych oraz funduszu świadczeń socjalnych do kwoty 638 zł rocznie.

Wsparcie dla pracownika firmy będącej w kłopotach:

Ponadto ustawa wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu na czas określony. Pracodawca będzie mógł stosować taką formę zatrudnienia pracownika nie dłużej niż 2 lata.

KOMENTARZ MONEY.PL - Druga strona medalu

JAK RZĄD WALCZY Z KRYZYSEM

praca
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)