Notowania

kasy fiskalne
15.06.2013 11:21

Sprzedaż telefonów na rzecz pracowników, a kasa fiskalna?

Większość firm przynajmniej sporadycznie dokonuje sprzedaży towarów na rzecz swoich pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VikaValter/iStockphoto)

Najczęstszym przypadkiem jest tu sprzedaż starych, zastępowanych nowszymi modelami, telefonów służbowych. Pracodawcy niejednokrotnie mają wątpliwości, czy sprzedaż taka powinna być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej.

Stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Szereg zwolnień od obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przewidzianych zostało w rozporządzeniu z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na podstawie przepisów wskazanego rozporządzenia, zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej podlega m.in. dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników.

Wprawdzie na podstawie § 4 ust. 1 pkt 1 lit. h ww. rozporządzenia, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przewidzianych mocą tego rozporządzenia nie stosuje się przy dostawie m.in. sprzętu telekomunikacyjnego. Jednakże, jak wynika z § 4 ust. 2 analizowanego aktu, powyższy przepis nie znajduje zastosowania do zwolnienia przewidzianego dla dostawy towarów i świadczenia usług przez podatnika na rzecz jego pracowników.

W konsekwencji podatnicy, co do zasady, nie mają obowiązku ewidencjonować sprzedaży telefonów na rzecz swoich pracowników za pomocą kasy rejestrującej. Przy czym należy zauważyć, iż nie dotyczy to tych firm, które już mają kasy rejestrujące i przed 1 stycznia 2013 r. zewidencjonowały swoją sprzedaż na rzecz pracowników za ich pomocą. W takiej sytuacji również sprzedaż na rzecz pracowników powinna zostać udokumentowana za pomocą paragonu fiskalnego. Powyższe wynika z § 7 ust. 4 analizowanego rozporządzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Kasa fiskalna. Nowe limity w 2013 roku Wśród wielu zmian przepisów wprowadzonych w 2013 roku znajdują się modyfikacje dotyczące przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych.
Przełomowa data dla firm. Już za dwa dni... Przekroczenie obrotu 20 tys. zł w ubiegłym roku oznacza, że od 1 marca należy rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży z użyciem kasy fiskalnej.
Sprzedaż nieruchomości. Kogo powiadomić? Konsekwencją takiej decyzji może być zmiana wysokości należnego władzom lokalnym podatku.
Tagi: kasy fiskalne, kasa fiskalna, wiadomości, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
ECDDP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz