Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Szybkie sądy gospodarcze

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy nie będą już musieli czekać tysiąc dni na odzyskanie pieniędzy.

Szybkie sądy gospodarcze
(PAP/Paweł Kula)

Od dziś przedsiębiorcy szybciej uzyskają wyrok w sprawach gospodarczych. Będą jednak musieli wykazać się większą dyscypliną podczas procesu.

Nowe przepisy mają zdecydowanie usprawnić i przyspieszyć postępowania sądowe, zwłaszcza dotyczące odzyskiwania wierzytelności związanych z prowadzoną działalnością. Obecnie dochodzenie od kontrahenta należnej zapłaty zajmowało przeciętnie tysiąc dni, co jest terminem niemal czterokrotnie dłuższym, niż średnia dla całej UE.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro twierdzi, że przedsiębiorcy na odzyskanie pieniędzy czekać będą połowę krócej.

ZOBACZ TAKŻE:

Przedsiębiorcy krytykują ZiobręPięćset dni to wciąż sporo, dlatego Ziobro zapowiada także zmiany w sposobie egzekucji należności. Nie określił jednak, kiedy nastąpią zmiany w prawie i jak długo docelowo przedsiębiorca będzie musiał walczyć o pieniądze.

Grzywna za przewlekanie

Przedsiębiorcę lub jego pełnomocnika, który przewleka rozprawę, sąd będzie mógł ukarać grzywną. Ma to zapewnić przyspieszenie wydania wyroku.

"Strony i pełnomocnicy mogą wstrzymywać się od podnoszenia niektórych prawdziwych okoliczności, żeby uniknąć ewentualnej sankcji" - twierdzi Maciej Szermach, adwokat i wspólnik w kancelarii BSO Prawo i Podatki we Wrocławiu.

Więcej posiedzeń niejawnych

_ Wnioski dowodowe w sprawach gospodarczych składać będzie można tylko w terminie do dwóch tygodni od złożenia pozwu i odpowiedzi na pozew. Do tej pory takie ograniczenie nie obowiązywało. _

Jeśli powód nie zażądał w pozwie przeprowadzenia rozprawy, sąd może zadecydować, że nie jest ona konieczna. Wydaje wtedy wyrok na posiedzeniu niejawnym.

"Zapis umożliwiający stronie rozpoznanie sprawy na rozprawie wydaje się konieczny, albowiem omawiany przepis stanowi wyjątek od zasady jawności sądowego rozpoznania sprawy, co jest zasadą konstytucyjną. Dlatego całkowite pozbawienie strony prawa do rozprawy mogłoby zostać uznane za niekonstytucyjne" - uważa Maciej Szermach.

Szybsze sądy gospodarcze usprawnią odzyskiwanie przez przedsiębiorców pieniędzy. Jednak związane z nowym postępowaniem bardziej rygorystyczne przepisy mogą sprawić, że mało który przedsiębiorca poradzi sobie bez pomocy prawnika.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
baza wiedzy
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)