Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
donald tusk
13.12.2011 15:43

Tusk o zmianie składki rentowej. Podał termin

Premier już wie, kiedy projektem zajmie się Sejm

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr BLAWICKI/East News)

*Projekt ustawy podnoszący składkę rentową o 2 punkty procentowe po stronie pracodawców może trafić do Sejmu już podczas najbliższego posiedzenia - zapowiedział premier po posiedzeniu rządu. Donald Tusk oznajmił , że projekt zatwierdzony zostanie formalnie po zakończeniu konsultacji społecznych. Jednocześnie zaznaczył, że liczy na zmianę decyzji Waldemara Pawlaka w kwestii kierowania Komisją Trójstronną. *

Aktualizacja: 16.27

Premier poinformował też o terminie, w którym może zająć się nim Sejm. - _ Ze względów proceduralnych do 15 grudnia kończą się konsultacje społeczne. Poczekamy jeszcze i w trybie obiegowym podpisy zostaną złożone tak, aby jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu projekt trafił na biurko pani marszałek _ - oświadczył Donald Tusk.

Jak ocenił jest to _ poważna decyzja polityczna _, ale _ nie budzi wątpliwości ze strony legislacyjnej _. Zmiana ta ma przynieść ZUS w 2012 roku 6,5 miliarda złotych, a w 2013 - 10 miliardów złotych.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:

(Źródło: IAR)

Premier przyznał, że płacona przez pracodawców wyższa składka rentowa będzie dotkliwa dla firm, jednak, jak zaznaczył, nie będzie rujnująca. - _ Tym bardziej, że wszystkie dane z ostatnich kilkunastu miesięcy i wszystkie prognozy, symulacje pokazują, że zapał inwestycyjny, a więc gotowość do wydawania pieniędzy przez firmy wyraźnie zmalał. Przynajmniej w perspektywie roku, dwóch, trzech, wpłacanie wyższej składki rentowej przez firmy tak naprawdę nie będzie wpływało na ich kondycję. Te pieniądze prawdopodobnie w jakiejś przynajmniej części byłyby lokowane, a nie inwestowane. Nie miałby bezpośredniego wpływu na kondycję firm _ - argumentował premier.

Donald Tusk wyraził także nadzieję, że wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak będzie kierował pracami Komisji Trójstronnej. Zapowiedział, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia planuje spotkanie z Pawlakiem i innymi szefami Komisji.

Na początku grudnia Pawlak zaproponował, by zamiast niego ktoś z PO stanął na czele Komisji Trójstronnej. - _ W mojej opinii najlepszy byłby pan minister Rostowski, de facto on trzyma kasę i decyduje o kluczowych rozstrzygnięciach _ - argumentował.

Tymczasem premier podkreślił, że spotkanie w sprawie Komisji Trójstronnej ma _ ustalić jak będzie najlepiej dla ważnych spraw, jakie prowadzi komisja _. _ Chcemy by Komisja Trójstronna była bardzo aktywnym uczestnikiem trudnego dialogu na temat reform, które zaproponowałem w expose _ - dodał szef rządu.

Jak powiedział, rozmawiał w tej sprawie z prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryką Bochniarz. - _ Oboje uznaliśmy za stosowne zwrócić się do premiera Pawlaka, by przemyślał swoją opinię. Myślę, że znajdziemy dobre rozwiązanie, także satysfakcjonujące dla premiera Pawlaka. A jeśli nie będzie innego wyjścia, poszukamy innego rozwiązania _ - podkreślił premier.

_ - Kiedy wyjaśnią się wątpliwości zgłaszane przez partnerów społecznych, mam nadzieję, że premier Pawlak przyjmie te wyjaśnienia i będzie dalej prowadził prace tej komisji _ - mówił Tusk. Jak dodał, nie jest to problem w koalicji i nie wynika z nieporozumień między Pawlakiem a nim.

_ - Premier Pawlak ma poczucie, że nie zawsze to, co w Komisji Trójstronnej urodzi się jako idea, pomysł, porozumienie, znajduje później akceptację na poziomie rządu, ale to bardziej zależy od następstwa zdarzeń. Kiedy jakaś inicjatywa rodzi się w Komisji Trójstronnej, później rząd zajmuje w tej sprawie stanowisko. Zdarza się, że nie zawsze rząd podzielał opinię komisji _ - powiedział premier.

Czytaj więcej o podwyżce składki rentowej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/skladka-rentowa-w-gore-kto-na-tym-straci.html) Składka rentowa w górę. Ile na tym stracisz? Nie tylko pracodawca odczuje zapowiadany wzrost tego ubezpieczenia. Samozatrudnieni też zapłacą więcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/psl;ma;wlasny;pomysl;na;zmiane;skladki;rentowej,222,0,977374.html) PSL ma własny pomysł na zmianę składki rentowej Ludowcy przyznają, że nie konsultowali jeszcze swojej propozycji z Platformą Obywatelską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t35120.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/przedsiebiorcow;czeka;wzrost;kosztow;pracy,23,0,972311.html) Firmy stracą przez decyzję rządu. Zobacz ile Wysokie pozapłacowe koszty pracy już dziś stanowią jedną z najważniejszych barier dla prowadzących własny biznes.
Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz