Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
donald tusk
17.01.2008 11:37

Tusk: Więcej wolności dla firm

Premier chce zwiększyć swobodę działania przedsiębiorców. Zmaleje liczba kontroli, a księgowość stanie się prostsza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

ac">fot: PAP/Bartomiej Zborowskifot: PAP/Bartomiej Zborowski[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/warszawa;pierwszy;kongres;pracodawcow,galeria,544,0.html)Premier chce zwiększyć swobodę działania polskich przedsiębiorców. Zmaleje liczba kontroli, a księgowość stanie się prostsza.

Donald Tuskpodkreśla, że przedsiębiorcy są szansą dla Polski i Polaków, a nie balastem. Premier powiedział, że prawdziwe sukcesy gospodarcze rodzą sie w przedsiębiorstwach, a nie gabinetach polityków. Dlatego, jego zdaniem, błędne jest stwierdzenie, że polityk stworzył miejsca pracy.

"Chciałbym być premierem, który rozumie dużo lepiej niż niektórzy moi poprzednicy, że prawdziwe sukcesy gospodarcze i zamożność Polaków rodzą się w przedsiębiorstwach, a nie politycznych gabinetach" - mówi szef rządu.

Więcej wolności, mniej kontroli

Jedna z rządowych propozycji przewiduje możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Szef rządu postuluje również wprowadzenie domniemania niewinności przy rozpatrywaniu przez sądy spraw gospodarczych. Jak uzasadniał, przedsiębiorca nie może być z zasady podejrzany.

"To nie przedsiębiorca w swojej codziennej praktyce ma udowadniać, że wszystko jest w porządku. Przedsiębiorca z definicji to człowiek dobrej woli i uczciwy. Domniemanie niewinności to istotny element przywracania wzajemnego zaufania w tej wielkiej gospodarczej grze" -podkreśla Tusk.

Rząd chciałby też ograniczyć do niezbędnego minimum skalę kontroli. Zdaniem Tuska stały się one narzędziem w rękach nieudolnych polityków panowania nad polską przedsiębiorczością. Szef rządu nie wykluczył również liberalizacji przepisów, ograniczających możliwość handlowania w święta.

Rząd chciałby również uprościć księgowość w firmach. Propozycja zmian w prawie już jest gotowa i w perspektywie tygodni lub miesięcy ma być wprowadzana w życie. Jak poinformował Tusk miałaby dotyczyć ona tych firm, których próg przychodów wynosi nie osiemset, ale milion dwieście tysięcy euro.

Premier zaproponował też obniżenie minimalnej wysokości kapitału zakładowego dla spółek z o.o. do 25 tys zł., a spółek akcyjnych do 250 tys zł. i uproszczenie zasad partnerstwa publiczno-prywatnego.

| TUSK UFA PRZEDSIĘBIORCOM |
| --- |
| *Donald Tusk, premier: *Naszym wspólnym zdaniem jest zbudowanie zaufania wszystkich Polaków do samego słowa przedsiębiorczość. Jeśli w naszych marzeniach jest Polska ze swoim cudem gospodarczym to lepiej niż kiedyś rozumiemy, że kluczowym argumentem dla rozwoju gospodarczego są wartości - rzetelności, prawdomówności. |

| Pierwszy Kongres Pracodawców zorganizowano z inicjatywy sześciu wiodących organizacji zrzeszających przedsiębiorców; Jak wyjaśnia Henryka Bochniarz, przewodnicząca PKPP Lewiatan, jest on odpowiedzią na to, jak przez ostatnie dwa lata traktowano pracodawców |
| --- |

*ZOBACZ TAKŻE: *

Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz