Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ułatwienia dla przedsiębiorców. Nad czym pracuje resort rozwoju?

Złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych firm, łatwiejsze odzyskiwanie długów a także możliwość powoływania nowego rodzaju spółki to niektóre propozycje ministerstwa rozwoju, które ułatwią działalność przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(.shock/iStockphoto)

We wtorek posłowie komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji wysłuchali informacji wiceministra rozwoju Mariusza Haładyja dotyczącej poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Haładyj podkreślił, że zaproponowane rozwiązania zostały wypracowane w dialogu z przedsiębiorcami. - One wszystkie w zasadzie wynikają z naszych rozmów, które odbyliśmy z przedsiębiorcami i z organizacjami przedsiębiorców. Po to, aby sprawdzić czy te nasze rozwiązania odpowiadają rzeczywistym problemom - zaznaczył.

Wśród rozwiązań, które zaproponował resort są zmiany w Kodeksie Postępowania Administracyjnego. - Po pierwsze żeby przyspieszyć same postępowania administracyjne. Bo jedna sprawa administracyjna potrafi wędrować przez paręnaście instancji bez rozstrzygnięcia czasami parę lat - dodał Haładyj.

Wskazał, że drugi element to zmiana podejścia administracji do załatwiania spraw tak żeby przestawić tryby pracy administracji na system pracy "pro mediacyjny, pro dialogowy".

- Trzecia kwestia to wprowadzanie takich ogólnych wytycznych w sprawie kar administracyjnych. Ponieważ dzisiaj prawo administracyjne w tym aspekcie można powiedzieć jest bardziej bezwzględne niż prawo karne nawet - powiedział Haładyj. Wiceszef resortu rozwoju poinformował, także, że resort chce wprowadzić ułatwienia w sukcesji firm jednoosobowych.

- Mamy 100 zgonów miesięcznie rejestrowanych w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej, jest to wystarczający powód do tego żeby tym zagadnieniem się zająć. Jest on bardzo trudny z szczególnie z podatkowego powodu. Prowadzimy rozmowy z ministerstwem finansów, żeby znaleźć optymalne rozwiązanie w tej sferze - dodał.

Jak wskazał Haładyj resort proponuje wprowadzenie w takiej sytuacji instytucji prokurenta mortis causa, który w tym okresie zapewni ciągłość funkcjonowania firmy i przeprowadzi proces przejęcie firmy przez spadkobierców.

Kolejne rozwiązanie, które ma uprościć działalność przedsiębiorców to skrócenie okresu przechowywania przez firmy dokumentacji kadrowo-płacowej. Haładyj wskazał, że w Polsce obowiązuje jeden z najdłuższych na świecie okresów przechowywania - wynosi on 50 lat. Według propozycji resortu okres ich przechowywania ma być skrócony do 10 lat.

Resort rozwoju proponuje także podniesienie z 20 do 50 pracowników progów, od których istniałby obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy.

Ministerstwo przygotowuje też propozycje rozwiązań, którego celem ma być łatwiejsze odzyskiwanie długów. Haładyj powiedział, że wprowadzona ma być także koncepcja utworzenia nowego typu spółki kapitałowej - prostej spółki akcyjnej, która m.in. miałaby pomóc w działalności osób, które zakładają start-upy.

Tagi: ułatwienia dla przedsiębiorców, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-09-2016

qwertya o zmniejszeniu obciążeń fiskalnych ani słowa, czyli kochani przedsiębiorcy szykujcie się na podwyżki. Budżet z czegoś musi żyć a wiadomo kto płaci … Czytaj całość

13-09-2016

adamKiedyś któryś ze znanych biznesmenów powiedział,że największą pomocą państwa dla biznesu byłoby jakby nie reformował przepisów,które zawsze są … Czytaj całość

13-09-2016

woolfA nie mogliby tak zostawić nas w spokoju? Lepiej nich już nic nie ułatwiają....

Rozwiń komentarze (4)