Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chcesz ulgę na start, uważaj na siebie. Niebezpieczna luka w "konstytucji biznesu"

Brak składek oznacza bowiem także brak ochrony, jeśli przedsiębiorca ulegnie wypadkowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agencja Gazeta)
Jeśli efektem wypadku będzie trwałe kalectwo, przedsiębiorca nie dostanie renty inwalidzkiej.

Zwolnienie ze składek na ZUS przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności gospodarczej oznacza brak jakiejkolwiek ochrony w razie wypadku. Kluczowy zapis "konstytucji biznesu" może być bardzo groźny dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Na niebezpieczną lukę w "konstytucji biznesu" zwraca uwagę "Rzeczpospolita". Brak składek oznacza bowiem także brak ochrony, jeśli przedsiębiorca ulegnie wypadkowi.

Jak pisze gazeta, początkujący przedsiębiorca nie będzie mógł liczyć na żadną pomoc ze strony państwa. Nie będzie miał prawa do zasiłku w czasie leczenia i rehabilitacji, a jeśli efektem wypadku będzie trwałe kalectwo, nie dostanie renty inwalidzkiej.

Wideo: Konstytucja biznesu. Wielkie zmiany dla małych firm

Ulga na start to jedna z najważniejszych nowości przygotowanej przez Mateusza Morawieckiego "konstytucji biznesu". Przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności gospodarczej nie trzeba będzie płacić składek poza składką zdrowotną, co ma zachęcić Polaków do przygody z biznesem.

Jak przypomina gazeta, na problem braku ochrony osób korzystających z ulgi na start jeszcze na etapie prac legislacyjnych zwracała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, ale ówczesny minister rozwoju Mateusz Morawiecki nie uznał jej racji.

"Konstytucja biznesu" to umowna nazwa pakietu pięciu ustaw wprowadzających zmiany w prawie gospodarczym. Zapowiedź wprowadzenia przyjaznych dla biznesu reguł padła z ust Mateusza Morawieckiego już w listopadzie 2016 roku. Większość przepisów "konstytucji" ma wejść w życie 1 marca.

Powołanie rzecznika biznesu miało być kluczową zmianą w prawie gospodarczym. Jego silna pozycja rzecznika miała stanowić gwarancję zapowiedzianego przez Mateusza Morawieckiego "pozytywnego przełomu" w relacjach administracji publicznej i przedsiębiorców.

Zgodnie z propozycjami ówczesnego szefa resortu rozwoju, rzecznik mógłby wstrzymać dowolną kontrolę, jeśli uznałby, że jest prowadzona z naruszeniem prawa, a jej kontynuowanie grozi przedsiębiorcy niepowetowaną szkodą.

Niestety pod silnym naciskiem Solidarności, która zaprotestowała przeciw zwiększaniu praw przedsiębiorców w jakimkolwiek stopniu, rząd wykreślił zapis o prawie rzecznika biznesu do wstrzymania dowolnej kontroli.

Tagi: konstytucja biznesu, ulga na start, wiadomości, gospodarka, porady, baza wiedzy, podatki, prawo, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2018

inosNo to jest akurat fair, jak ktos chce niech sie ubezpieczy prywatnie.

21-02-2018

MattSolidarność z lekarstwa na PRL stała się rakiem wolnej Polski.

21-02-2018

jmkSkładki zdrowotne można spokojnie niebowiazkowo płacić i tak odlicza się je od podatku

Rozwiń komentarze (18)