Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
umowa zlecenia
18.03.2013 07:17

Umowy na czas określony. Walczą o zmiany

Związki zawodowe przechodzą do ofensywy legislacyjnej i chcą zmian w umowach. Chcą nie tylko oskładkowania wszystkich zleceń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(admy - Fotolia.com)

*Związki zawodowe przechodzą do ofensywy legislacyjnej i chcą zmian w umowach. Chcą nie tylko oskładkowania wszystkich zleceń. Teraz domagają się zmian w umowach na czas określony - wynika z propozycji przygotowanej przez OPZZ _ Solidarność _ i Forum Związków Zawodowych, do której dotarł _ Dziennik Gazeta Prawna _. *

Chodzi o to, by firmy mogły zawierać z pracownikami dowolną liczbę kontraktów czasowych, ale jedynie pod warunkiem, że ich łączny okres nie przekroczy 24 miesięcy. To jednak nie koniec rewolucji - czytamy w gazecie. Ten czas mógłby być wydłużony o kolejne 12 miesięcy, ale zgodę na to musiałyby wyrazić organizacje zakładowe. Propozycje mają wyeliminować obowiązującą zasadę, że trzeci kontrakt terminowy powinien przekształcać się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony. To rozwiązanie, zdaniem związkowców, się nie sprawdza.

Związki chcą też zmian w zasadach wypowiadania kontraktów na czas określony. Tylko umowy dłuższe niż 12 miesięcy mogłyby być rozwiązywane z dwutygodniowym wypowiedzeniem, a miesięczne obowiązywałoby w przypadku dłuższych niż 18 miesięcy. Niewykluczone są zmiany w umowach na okres próbny, o zastępstwo oraz podwyżki maksymalnej wysokości rekompensaty za bezprawne zwolnienie. Propozycje będą omawiane w takcie prac sejmowej komisji trójstronnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Umowy cywilnoprawne z przedsiębiorcą a składki ZUS Umowa zlecenia może być wykonywana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zakupy online. Kiedy można zrezygnować? Sprzedaż za pośrednictwem Internetu to w istocie zawieranie z konsumentami umów na odległość.
Kara umowna może zmniejszyć podatek Możliwość zastrzeżenia kary umownej przewidziana została w Kodeksie cywilnym.
Tagi: umowa zlecenia, umowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz