Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Urlop ojcowski a działalność gospodarcza. Czy przedsiębiorcom przysługuje to świadczenie?

Urlop ojcowski a działalność gospodarcza. Czy przedsiębiorcom przysługuje to świadczenie?

Fot. Shutterstock
Choć formalnie pojęcie urlopu dotyczy tylko pracowników, a nie właścicieli firm, to w niektórych przypadkach również przedsiębiorcy mogą liczyć na takie świadczenie. Dzieje się tak w przypadku urlopu ojcowskiego. Prowadzący działalność, którym urodziło się dziecko, dostaną w sumie ponad tysiąc złotych, czyli drugie tyle, ile można otrzymać w formie tak zwanego becikowego.

Zatrudnieni mężczyźni, którym powiększyła się rodzina, mają zgodnie z Kodeksem pracy prawo do dodatkowych dwóch tygodni wolnego, niezależnie od przysługującego im urlopu wypoczynkowego. W tym czasie pracodawca musi wypłacać im wynagrodzenie w pełnej wysokości. Pracownik musi się jednak po niego zgłosić w ciągu 12 miesięcy od:

  • urodzenia dziecka,
  • przysposobienia dziecka, pod warunkiem, że nie ukończy ono do tego czasu 7 lat (lub 10, jeśli orzeczono odroczenie obowiązku szkolnego).


Więcej na temat urlopu ojcowskiego dla zatrudnionych (na przykład na podstawie umowy o pracę), przeczytasz tutaj.

Zasiłek macierzyński dla ojca

Prawa do urlopu jako takiego nie ma przedsiębiorca, bo nie ma on pracodawcy, który w trakcie tych 14 dni wypłaci mu pensję (sam jest przecież sobie szefem). W takich sytuacjach tę rolę przejmuje ZUS, który przez dwa tygodnie płaci mu tak zwany zasiłek... macierzyński. Warunek jest jeden - prowadzący działalność musi opłacać na czas składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jak długo? Wystarczy jeden pełny miesiąc przed skorzystaniem z urlopu, podobnie jak jest to w przypadku urlopu macierzyńskiego dla kobiet.

Przepisy nie wskazują wprost, czy w trakcie urlopu ojcowskiego przedsiębiorca powinien zawiesić lub zamknąć działalność. Niektóre oddziały terenowe wymagają jednak złożenia oświadczenia o nieprowadzeniu firmy w tym czasie, dlatego żeby nie zaburzać prac przedsiębiorstwa, niektórzy zlecają na ten czas zarządzanie komuś innemu. Oprócz wspomnianego oświadczenia, świeżo upieczony ojciec powinien złożyć również:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • wniosek ZAS-34 o wypłacenie zasiłku macierzyńskiego za okres przebywania na urlopie ojcowskim,
  • druk ZUS Z-3b , w którym podaje numer rachunku bankowego,
  • oświadczenie o niepobieraniu zasiłku z innego tytułu.


Wysokość zasiłku

To, ile otrzyma od ZUS przedsiębiorca w trakcie urlopu ojcowskiego, zależy od wysokości składek, które opłacał. Przez pierwsze dwa lata od założenia działalności będzie mógł bowiem płacić tak zwany mały ZUS, czyli korzystać z preferencyjnych stawek. Po tym czasie oprowadzi już składki w normalnej wysokości, czyli obliczane od przynajmniej minimalnej podstawy wymiaru, która w 2015 roku wynosi 2375,40 złotych (zawsze aktualne dane znajdziesz tutaj). Wysokość świadczenia oblicza się, odejmując od podstawy stały wskaźnik 13,71 procent, a następnie obliczając zasiłek przypadający na jeden dzień.

Przykład 1

Przedsiębiorca prowadzi firmę od 6 lat. W ciągu ostatniego roku opłacał składki od minimalnej podstawy wymiaru, wynoszącej 2375,40 zł złotych. Ile dostanie zasiłku macierzyńskiego od ZUS za 14 dni nieprowadzenia działalności?

Podstawa wymiaru: 2375,40 zł złotych

Dzienna stawka zasiłku brutto: (2375,40 - 13,71%) / 30 dni = 68,32 złotych dziennie

Dzienna stawka zasiłku netto: (68,32 - 18%) = 56,02 złotych

Zasiłek za 14 dni: 14 x 53,01 = 784,36 złotych

Przedsiębiorca otrzyma za te dwa tygodnie 784,36 złotych.

Czy w związku z tym, że przedsiębiorca przez 14 dni przebywa na zasiłku, musi za ten okres odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne? Nie, podobnie jak w przypadku choroby płaci się tylko proporcjonalnie za pozostałe 16 dni miesiąca (w przypadku tych, które liczą 30 dni).

Przykład 2

Przedsiębiorca w kwietniu skorzystał z 14-dniowego zasiłku macierzyńskiego, odpowiadającego urlopowi ojcowskiemu. Wysokość składek do ZUS, opłacanych co miesiąc wynosi 812,87 złotych (ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i Fundusz Pracy - składka zdrowotna opłacana jest w pełnej wysokości). W kwietniu zapłaci jednak tylko w proporcji za pozostałe 16 dni.

812,87 / 30 = 27,10 dziennie

25,74 x 16 dni = 433,60 złotych

Prowadzący działalność gospodarczą zapłaci więc za kwiecień składki w kwocie 433,60 zamiast 812,87 złotych. To pozwala na oszczędność rzędu 380 złotych.

Właściciel firmy dostanie ponad 780 złotych zasiłku macierzyńskiego, a dodatkowo zaoszczędzi na składkach ZUS około 380 złotych. W sumie w kieszeni będzie miał więc 1160 złotych. To więcej niż tak zwane becikowe, otrzymywane przez rodziców w wysokości 1000 złotych, pod warunkiem, że złożą oni wszystkie wymagane dokumenty oraz spełnią kryteria (na przykład minimalnego dochodu na członka rodziny).

Czytaj więcej w Money.pl
Dziewięć dodatkowych dni urlopu. Zobacz, jak
Nie czekaj aż uprzedzą cię koledzy z pracy i zaplanuj urlop z korzyścią. Zobacz jak wypadają dni wolne od pracy w roku 2015.
Rok płatnego urlopu? Tylko dla wybranych
W niektórych branżach można odpoczywać tak długo nawet kilka razy w trakcie trwania kariery.
Dwa tygodnie urlopu więcej dla mężczyzn
Zobacz, co musi się wydarzyć, żebyś mógł dłużej odpoczywać od pracy.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ania305
90.156.72.* 2015-05-22 19:48
Tylko nikt nie powiedział, że jeśli jest właściciele firmy chce się wziąć urlop ojcowski to trzeba zawiesić na ten czas działalność.
podatnik967
31.61.131.* 2015-05-21 07:51
Te wszystkie zasilki, becikowe, ojcowskie to tylko przyczynek do zatrudnienia kolejnych urzednikow, nic poza tym! Prostsze i z pozytkiem dla budzetu panstwa byloby zniesienie podatku dochodowego i tym samym likwidacja wszystkich ulg. Ludzie w skali roku uzbieraja nie 1 tys., ale znacznie wiecej i oszczedza sobie udowadniania, ze zasluguja na to tysieczne becikowe skladajac mase oswiadczen.