Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ochrona danych osobowych
09.05.2011 13:10

Uważaj na przesyłanie danych osobowych mejlem

Przedsiębiorca korzystający z poczty e-mail odpowiada za przestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych przez swojego dostawcę usług.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Corazonphoto/Dreamstime)

Aby uniknąć zarzutu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, powinien zawrzeć z dostawcą umowę o powierzeniu przetwarzania tych danych.

W przeciwnym razie mogą narazić się na zarzut naruszenia ustawy i ewentualną ingerencję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Omówiony problem nie dotyczy korespondencji e-mailowej wysyłanej przez osoby fizyczne w celach osobistych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Pod pojęciem przetwarzania danych osobowych rozumie się też ich utrwalanie, udostępnianie i przechowywanie. W związku z tym, sam zapis danych osobowych np. na dysku komputera stanowić będzie przetwarzanie danych osobowych i będzie podlegać ustawowemu reżimowi.

Proces wysyłania wiadomości e-mail polega na przesyle określonych danych, które początkowo zapisywane są na serwerze dostawcy usług poczty elektronicznej nadawcy. Następnie, dane z tego serwera są zapisywane na serwerze podmiotu świadczącego usługi poczty e-mail na rzecz odbiorcy, skąd są przez tego odbiorcę pobierane. Często dostawcy usług poczty elektronicznej umożliwiają użytkownikom przechowywanie archiwalnych wiadomości e-mail na ich serwerach.

Ponadto, w wypadku korzystania z klienta poczty www, zaimplementowanego na stronie internetowej usługodawcy, użytkownik bardzo często ma możliwość zapisania na serwerze usługodawcy swojej książki adresowej. Wym samym przedsiębiorca korzystający z poczty e-mail odpowiada za przestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych przez swojego dostawcę usług.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t117064.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/drazliwe;dane;osobowe;ke;to;zmieni,27,0,814107.html) Drażliwe dane osobowe. KE to zmieni? Komisja Europejska ma dziś zalecić krajom członkowskim by z umiarem stosowały unijną dyrektywę dotyczącą przechowywania informacji o telefonach, e-mailach, czy sms-ach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t85704.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;zaoszczedzic;na;firmowym;serwerze,160,0,801696.html) Jak zaoszczędzić na firmowym serwerze Dzięki unijnym środkom na wdrażanie nowych technologii, można znacznie obniżyć koszty funkcjonowania zaplecza informatycznego firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t85459.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;legalnie;przetwarzac;dane;osobowe;w;sieci,36,0,765988.html) Jak legalnie przetwarzać dane osobowe w sieci? Nawet adres e-mail może być daną osobową. Za naruszenie ustawy o ochronie danych grozi nawet do 3 lat więzienia.
Tagi: ochrona danych osobowych, dane osobowe, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz