Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W kosztach firmy rozliczysz nawet jacht

Organy skarbowe nie zawsze jednak podzielają opinie przedsiębiorców co do zasadności zaliczenia w ciężar kosztów takiego wydatku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W celu obniżenia podstawy opodatkowania, przedsiębiorcy starają się jak najwięcej z dokonywanych zakupów zaliczyć w ciężar kosztów firmy. Powinni oni przy tym wykazać, że zakup luksusowego samochodu, jachtu czy motorówki ma związek z uzyskiwanymi przychodami. Jednak organy skarbowe nie zawsze podzielają opinie przedsiębiorców co do zasadności zaliczenia w ciężar kosztów danego wydatku.

Ustawa o PIT bezpośrednio nie wymienia w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zakupu jachtu żaglowego, co oznacza, że nie ma zakazu zaliczania wydatków na jego zakup do kosztów uzyskania przychodów. Tak więc należy tu się posłużyć zasadami ogólnymi w celu ustalenia, czy dany wydatek będzie stanowił koszt. Zgodnie z ustawą o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Zatem wskazanie związku pomiędzy zakupem jachtu, a generowanymi przychodami przez przedsiębiorstwo staje się warunkiem koniecznym, do zaliczenia wydatków na zakup jachtu do kosztów podatkowych. Nie stanowi to problemu w przypadku, gdy jacht jest bezpośrednio związany ze świadczonymi przez przedsiębiorstwo usługami. Dzieje się tak, gdy firma przykładowo prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie jachtów, prowadzeniu kursów żeglarskich lub kursów nurkowania. W takich sytuacjach jacht jest niezbędny do prowadzenia działalności i bezpośrednio związany z uzyskiwanymi przez przedsiębiorstwo przychodami.

Kolejną możliwością zaliczenia wydatków na zakup jachtu do kosztów podatkowych jest zakwalifikowanie takiego wydatku jako kosztu na cele reklamowe. Jednak i w tym przypadku organ podatkowy może kwestionować zasadność takiego wydatku. Czasami oklejenie jachtu znakami towarowymi czy logo firmy może być niewystarczające. By uniknąć niepotrzebnych sporów należy wskazać związek takiego zakupu z prowadzoną działalnością gospodarczą lub po prostu wystąpić o interpretację podatkową do organu podatkowego.

Jednak nie zawsze można wykazać związek pomiędzy zakupem jachtu a przychodami przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji wydatki te nie będą stanowiły kosztu podatkowego. Potwierdzone to jest w jednej z interpretacji organu podatkowego (SD/415-51/03): _ Pomiędzy powstaniem lub zwiększeniem uzyskiwanego przez Pana przychodu a poniesieniem wydatków związanych z zakupem jachtu, skutera wodnego, żaglówki, motorówki czy quadu, biorąc pod uwagę zakres zgłoszonej działalności gospodarczej, trudno dopatrzyć się takiego związku, brak jest zatem podstawy do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana działalności. Tak więc przedsiębiorstwo świadczące przykładowo usługi budowlane lub zajmujące się montażem alarmów raczej nie zaliczy zakupu jachtu do kosztów podatkowych, gdyż wydatek ten nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. _

Czytaj więcej o rozliczaniu kosztów
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t78930.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zakup;opon;mozna;rozliczyc;w;kosztach;podatkowych,49,0,921649.html) Zakup opon można rozliczyć w kosztach podatkowych Zależy to jednak od tego, kiedy zakup ten został dokonany oraz do jakiego auta opony są nabywane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t30741.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kiedy;poczestunek;mozna;zaliczyc;do;kosztow,33,0,908833.html) Kiedy poczęstunek można zaliczyć do kosztów? Wydatki na poczęstunek serwowany w siedzibie firmy są inaczej traktowane niż rachunki za zaproszenie kontrahenta do restauracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rozliczanie;darowizn;w;kosztach;uzyskania;przychodu,108,0,904556.html) Rozliczanie darowizn w kosztach uzyskania przychodu Ich odliczenie jest zasadniczo niemożliwe. Istnieje jednak wyjątek. W kosztach uzyskania przychodu można uwzględnić darowanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego.

_ _

Tagi: koszty uzyskania przychodu, koszty, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz